copa-cogeca_nowe.gif9 marca 2011 r. w sekretariacie COPA – Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej Środowisko. Uczestnicy spotkania przyjęli zaproponowany przez przewodniczącego porządek obrad, obejmujący zagadnienia zmian WPR, zmian klimatu, wody, uzupełniony o temat zaproponowany przez przedstawicielkę Wielkiej Brytanii dotyczący dyrektywy glebowej.

W punkcie Przyszłość WPR Yves Somville przedstawił podsumowanie seminarium nt. Rozwoju obszarów wiejskich, które odbyło się 8 marca 2011.
Dyskusja skoncentrowała się wokół zaproponowanego przez KE dodatkowego zazieleniania. Wszyscy uczestnicy zgodzili się, że w obecnej sytuacji kryzysu oraz wzrastającej liczbie mieszkańców Ziemi Europa nie powinna ograniczać produkcji rolniczej. Należy zachować dotychczasowe instrumenty ochrony środowiska i nie nakładać na rolników dodatkowych ciężarów. Ewentualne dodatkowe instrumenty zazieleniania mogłyby być dodatkowe, dobrowolne i odpłatne. Muszą być proste i łatwe do stosowania i administrowania. Ponieważ KE nie chce przyjmować argumentów przedstawionych przez COPA należy podjąć energiczne działania lobbystyczne w Parlamencie Europejskim. Sekretariat COPA wystosował w tej sprawie list do PE oraz do prezydencji węgierskiej. Zachęcano wszystkie organizacje uczestniczące do podjęcia korespondencji i działań politycznych za pośrednictwem rządów poszczególnych krajów. Należy zwrócić uwagę społeczeństwa na znaczenie działalności rolniczej dla ochrony środowiska, przekonać organizacje przyrodnicze i budować pozytywny wizerunek rolnika.
W dyskusji podnoszono temat sprowadzania na europejski rynek towarów pochodzących z poza UE, które są produkowane bez uwzględnienia europejskich zasad bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska. Jest to zagrożenie dla konkurencyjności europejskiego rolnictwa.
Pani Antonia Andúgar z Sekretariatu COPA przedstawiła prezentację dotyczącą reakcji Komitetów Copa-Cogeca na komunikat Komisji przyjętej w grudniu 2010 (PAC(10)7142 (rev.5), COM(10)8184 (rev.2).
Zasadnicze przesłania wystąpienia :silna WPR po 2013; Utrzymanie budżetu; Solidarność finansowa; Spójność polityk dotyczących rolnictwa, obszarów wiejskich, konkurencyjności.
Najważniejsze zmiany powinny dotyczyć: Wzmocnienia konkurencyjności, nowych wyzwań takich jak ryzyko rynkowe, zmiany klimatu, wzmocnić siatkę stabilizacyjną, zwalczać nielegalne praktyki.
COPA poprosiła o ukierunkowanie rozwoju obszarów wiejskich na rolnictwo i leśnictwo. Zwróciła się o zachowanie zachęt do konkurencyjności, wspierania innowacji, działań zapobiegających zmianom klimatu, promocji gospodarstw oraz utrzymania dotychczasowych instrumentów. Należy położyć nacisk na wypracowanie rozwiązań typu „win-win” korzystnych dla obu stron.
Domaga się zachowania poziomu wsparcia, równego traktowania, uproszczenia cross compliance, zapewnienia spójności dobrych praktyk rolniczych i działań rolnośrodowiskowych, stosowania obiektywnych kryteriów. Nie akceptuje zazieleniania płatności bezpośrednich. Postawiono KE pytania o cele WPR po 2013 r. w zakresie emisji gazów cieplarnianych, bioenergetyki, bioróżnorodności, NATURY 2000, innowacyjności. Jaki będzie dostępny budżet?
Pani Tania Runge poinformowała, że w najbliższym czasie pojawi się raport  Trybunału Obrachunkowego dotyczący DGAgri, który wytyka słabości programów rolnośrodowiskowych. KE nie zgadza się z tym raportem.
Uczestnicy dyskusji zaproponowali sporządzenie listy proponowanych działań w ramach zazieleniania. Każdy kraj mógłby wybrać działania z tej listy.
W części poświęconej zmianom klimatu przypomniano, że od 2008 r. COPA prowadzi prace nad zmianami klimatu. Opracowuje materiały na temat zachowania synergii pomiędzy dostosowaniem do zmian i złagodzeniem ich. Materiały będą ilustrowane przykładami dobrych praktyk stosowanych od dawna w rolnictwie. Zwrócono się do organizacji członkowskich o podanie co najmniej 1 przykładu praktycznego dostosowania na formularzu opracowanym i przesłanym przez COPA (EN(11)411). Dotychczas wpłynęły odpowiedzi z Austrii i DBV.
Na stronie AGRI INFO pojawi się przetłumaczony na wszystkie języki robocze dokument 1260 dotyczący emisji CO2 i działań zapobiegających zmianom klimatu w kontekście negocjacji WTO. Są trudności z obliczeniem emisji pochodzącego z rolnictwa i leśnictwa CO2. Obecny target emisji na poziomie 20% Komisja powinna renegocjować. W innych sektorach gospodarki, np. transporcie emisje wzrosły w ostatnich latach.
W części spotkania dotyczącej wody przedstawiciel Francji poinformował o problemach związanych z wywiązaniem się ze zobowiązań wynikających z wdrażania dyrektywy azotanowej. Komisja postawiła Francji 2 zarzuty i skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości. Zarzuty dotyczyły długości okresu przechowywania nawozów organicznych i możliwości składowania obornika na polach. KE nie uwzględniła tłumaczenia Francji i nie zgodziła się na negocjacje.
Włochy również miały procedurę sporną i wszystkie programy musiały zostać poprawione zgodnie z wytycznymi KE. Stwierdzono, że dyrektywa azotanowa ogranicza konkurencyjność europejskich rolników. Podkreślono potrzebę tworzenia pozytywnego wizerunku rolnictwa  i współpracy z organizacjami pozarządowymi, które patrzą rolnikom na ręce i powiadamiają KE.
Komisja pracuje obecnie nad ustaleniem pułapów stosowania azotanów w uprawach. Trzeba wypracować i zgłosić KE swoje stanowisko i wymóc na KE większą elastyczność.
Przedstawicielka Wielkiej Brytanii poinformowała o toczących się w Radzie pracach nad dyrektywą glebową dotyczącą skażenia ziemi. Jej wdrożenie (zwłaszcza art. 6 i 8) byłoby kolejnym ciężarem nałożonym na rolników. Obecnie prace są zablokowane. W załączeniu informacja opracowana przez Brytyjskie Biuro Rolne.
Pani Tania Runge poinformowała, że KE pracuje nad dokumentem dotyczącym strategii  bioróżnorodności. Uczestnicy grupy roboczej otrzymają ten dokument. Inne zagadnienia ważne z punktu widzenia środowiska to konieczność ograniczenia występowania szkodników inwazyjnych. Na stronie Agri info dostępny jest komunikat nt. finansowania NATURA 2000.
Na zakończenie Przewodniczący podziękował organizacjom członkowskim za wkład w zorganizowanie stoiska COPA-Cogeca podczas Zielonego Tygodnia 2011.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com