copa-cogeca_nowe.gifW dniu 25 lutego br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej "Ubezpieczenia i kwestie społeczne w sektorze rolnym". Spotkanie rozpoczął i poprowadził Pan Pasquale di Rubbo. Podczas spotkania omawiano punkt widzenia Komisji Europejskiej w sprawie roli ubezpieczeń w WPR po 2013 r. oraz umiejscowienia narzędzi do zarządzania ryzykiem w WPR - w którym filarze powinno być to narzędzie.
 
 
Na początku spotkania przyjęto porządek obrad po dodaniu jednego dodatkowego punktu, a także przyjęto sprawozdania z posiedzeń. Następnie odbyły się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczącego grupy roboczej „ubezpieczenia i kwestie społeczne w sektorze rolnym” – Na przewodniczącą grupy została wybrana Pani Paula Grossi – przedstawicielka włoskich rolników, a na stanowisko wiceprzewodniczącej została wybrana Pani Monica Sanz – reprezentantka hiszpańskich rolników.
Omówiono dokument Komitetów Copa Cogeca będący reakcją na komunikat KE w sprawie WPR po 2013 r. Uczestnicy przedstawili kilka uwag oraz spostrzeżeń, m. in. konieczność pozostawienia płatności bezpośrednich w ramach I filaru, rolnicy powinni otrzymywać większe, bardziej satysfakcjonujące ich pieniądze za sprzedane produkty.

Komisja Europejska w sprawie roli systemów ubezpieczeń ramach WPR po 2013. Z ramienia KE DG AGRI w spotkaniu wzięli udział Pan Maciej Krzysztofowicz. Omówione zostały propozycje KE dotyczące systemów ubezpieczeń. Zdaniem eksperta narzędzia do zarządzania ryzykiem powinny znaleźć się w drugim filarze. Zarządzanie ryzykiem powinno zostać ulepszone na poziomie rolnika, a także powinna być możliwość (dobrowolnego) ubezpieczenia przez rolników swoich dochodów. Pomysł dobry, ale jaki koszt musiałby w związku z tym ponieść rolnik? Ponadto wciąż nie wiadomo jakie środki będą przewidziane na poszczególne działania, proponuje się, aby to kraje członkowskie, które najlepiej znają swój sektor rolny, zadecydowały na jakie działania przeznaczyć środki, które otrzymają w ramach kopert krajowych.

Pan Andrea Berti – Dyrektor konsorcjum na rzecz ochrony produkcji omówił wzajemny fundusz na rzecz niekorzystnych zjawisk klimatycznych, oparciu o doświadczenie rolników w Terntin-Haut-Adige. W konsorcjum zrzeszeni mogą być tylko rolnicy. Przysługuje im pomoc za wyrządzone przez niekorzystne zjawiska klimatyczne straty. Środki dostępne za wynikłe straty otrzymują rolnicy, jeżeli wynoszą one poniżej 30%.

Zawodowy fundusz regulacyjny dla trzody chlewnej – Stabiporc- doświadczenie francuskich producentów wieprzowiny – temat omówiła Pani Caroline Tailleur (FNSEA –FNP) Organizacja powstała w roku 1984 i jej celem było niesienie pomocy tym gospodarstwom, które miały pewne problemy finansowe. Do lutego 2011 zostały stworzone trzy wersje tego programu, ostatnia działała od 2008 do 2011 roku. W ramach tego funduszu zaangażowanych jest 49 organizacji. Fundusz dysponuje 9 mln Euro, które dostępne są dla członków grupy. System ten już wielokrotnie pomógł łagodnie przejść producentom wieprzowiny przez trudny okres. Uczestnicy grupy roboczej uznali działalność FNSEA za bardzo za wzorową i wartą naśladowania.
Zmiana położenia narzędzi zarządzania ryzykiem w WPR po 2013 roku – pierwszy czy drugi filar – przedstawił Pan Christian Bonnetier (GROUPAMA). Zgodnie z Komunikatem Pana Ciolosa wszystkie narzędzia związane z zarządzeniem ryzykiem powinny znaleźć się w ramach filaru II. Zgodzili się z tym również uczestnicy posiedzenia. W ramach I filaru powinny znaleźć się płatności bezpośrednie, które są najlepszym narzędziem dla utrzymania dobrego poziomu dochodów rolników – wynika z obserwacji na przestrzeni ostatnich lat.

Dyskusja oraz analiza drugiej wersji udziału grupy roboczej „Ubezpieczenia i kwestie społeczne w sektorze rolnym” w debacie na temat roli instrumentów zarządzania ryzykiem WPR po 2013. Uczestnicy posiedzenia bardzo aktywnie brali udział w zgłaszaniu uwag do dokumentu. Zaproponowane poprawki oraz uwagi zostały przyjęte, ale osoby które je zgłosiły zobowiązane zostały do ich przesłania również na piśmie. Ostateczna wersja dokumentu, po naniesieniu poprawek, zostanie rozesłana uczestnikom do ostatecznego zaakceptowania.

Omówienie projektu sprawozdania w sprawie WPR do 2020 r.: sprostać wyzwaniom przyszłości związanym z żywnością, zasobami naturalnymi oraz aspektami terytorialnymi. Uwag nie zgłoszono.
Pożegnano i podziękowano poprzedniemu Panu Przewodniczącemu za wkład, pracę oraz za zaangażowanie w funkcjonowania grupy roboczej: Ubezpieczeń i kwestii społecznych w sektorze rolnym.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com