copa-cogeca_nowe.gifW dniu 23 lutego br. miało miejsce spotkanie grupy roboczej "Lasy". Posiedzenie rozpoczął i poprowadził Pan Enrique Valero – Przewodniczący Grupy. Poinformował również, że wiceprzewodniczący grupy obecnie jest na spotkaniu, na którym omawiane są istotne dla Europy nowe cele w zakresie lasów. Jest to bardzo dobry moment do rozpoczęcia konwersacji z reprezentantami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za lasy.
 
 
Po krótkim wstępie porządek obrad został przyjęty. Następnie przewodniczący omówił kwestię związaną z wprowadzonymi w dniu wczorajszym zmianami do sprawozdania z poprzedniego posiedzenia – po zapoznaniu się przez uczestników spotkania z nową wersją sprawozdania, zostało ono jednogłośnie przyjęte. Zgodnie z kolejnym punktem Przewodniczący – Pan Valero omawia Opinię grupy roboczej „Lasy” Komitetów CC w sprawie strategicznych kluczowych kwestii dotyczących leśnictwa w okresie 2010 -2015.
Producenci leśni zainteresowani są konkurencyjnością, zieloną gospodarką oraz zagospodarowaniem leśnym. Kolejnym ważnym punktem jest udział sektora leśnego w WPR oraz Polityce ROW, udział w I i II filarze. Przedstawiciele sektora nalegają na udział instrumentów politycznych w realizacji celów leśnych. Instrumenty powinny być skierowane do całego sektora a nie do ich składowych. Istnieje ważny składnik dla bioróżnorodności lasów. Jeżeli nie będzie leśnictwa, nadzoru leśnego, nastąpi zanikanie bioróżnorodności. Kolejna sprawa dotyczy emisji gazów cieplarnianych. Lasy muszą być brane pod uwagę z uwzględnieniem korzyści dla właścicieli lasów – to oni przyczyniają się pośrednio do większej absorpcji CO2. Kolejnym elementem jest Zielona Księga – potrzebna gospodarka leśna i zagospodarowanie drewna. Zachęcamy do użytkowania drewna, jako producenci jesteśmy zainteresowani jego wykorzystaniem. Uczestnicy nie mieli uwag do tego punktu.
Następnie Pan Przewodniczący omówił Warsztaty Komitetów CC dot. zrównoważonego użytkowania lasów w Europie. Seminarium jest owocem bardzo dużej pracy. Na warsztatach będę najlepsi eksperci i doświadczone osoby – reprezentujące przemysł, produkcję, przedstawiciele KE, pozarządowe organizacje leśne. Prośba o komentarze do przedstawianych prezentacji.
Kolejne zagadnienie dotyczyło wydanej przez Komitety CC broszury Europejskie lasy – źródło użytkowania lasów w Europie. Jest to inicjatywa, będąca wynikiem wspólnej pracy. Tekst broszury został opracowany i zaakceptowany przez grupę na ostatnim posiedzeniu. Została jednogłośnie przyjęta przez Prezydencję komitetów CC – mówi o naszym stanowisku. Oparta na głównych komentarzach z grup roboczych oraz konsultacji. Wnioski na poziomie europejskim – dotyczy użytkowania drewna i korzyści z jego użytkowania.
Temat związany z Koordynacją europejskiej problematyki w sprawie sektorów związanych z lasami – inicjatywa Austrii – przedstawił Pan Martin Hobarth. Inicjatywa ma na celu zebrania wszystkich stanowisk od partnerów mających związek z leśnictwem. Opracowano ją w Austrii. Chodzi o następujące organizacje : wszystkie zw. z drewnem, produktami z drewna i leśnictwem. Jest ok. 10 organizacji. Działają one w obronie lasów. Na grupie konsultacyjnej, zauważono że KE postrzega sektor leśny szerzej, a my chcemy aby definicja zdecydowanie była bardziej szczegółowa. Lasy odgrywają coraz ważniejszą rolę w polityce europejskiej. Tematy lasów i drewna są bardzo rozdrobnione – różne polityki dotyczą lasów. Sektor leśny ma bardzo ograniczony zakres na tle europejskim. Nie powinno być więcej kryteriów, gdyż będą one dotyczyły różnych celów przeznaczenia drewna, tzn. np. produkcja papieru. Występują braki na rynku, drewno na rynku jest „dyskryminowane”, wymagane są certyfikaty, są przepisy, które powodują zachwiania na rynku surowców, są krajowe strategie energetyczne, o zrównoważonym wykorzystaniu zasobu. Cele tych 10 organizacji: powinno zostać ustalone wspólne stanowisko: lobbować wśród decydentów europejskich, razem, a nie osobno, będziemy postrzegani jako silniejsza grupa. Celem nie jest utworzenie nowej instytucji. Powinniśmy lepiej koordynować przedstawicieli na poziomie europejskim i nie być postrzegani jako różne sektory (producenci drewna, producenci papieru). Cały sektor leśny powinien zostać zaakceptowany przez przedstawicieli Parlamentu i Komisji. Należy mówić jak powinny być rozwiązywane problemy, jakie podjąć działania, które pozwolą osiągnąć cel. Przedstawiona prezentacja została dobrze odebrana.
Punkt dotyczący ewentualnego prawnie wiążącego porozumienia  w sprawie europejskich lasów, uczestnicy posiedzenia – omówił Pan Hakkarainen. Ostatnie posiedzenie miało miejsce w dniach 15-16.02.2011 w Oslo. Określono zasady w sprawie międzynarodowego porozumienia.  Europejscy decydenci zgadzają się z „misją dotyczącą europejskich lasów” oraz wielofunkcyjnością lasów dla europejskiego społeczeństwa. Potrzebne są: udział operatorów i współpraca z innymi sektorami, ułatwianie implementacji w krajach, sektorach i organizacjach. Wszyscy sygnatariusze będą uczestniczyć w opracowywaniu tego porozumienia, tak by umowa to nie była kopią dokumentów już istniejących. Wciąż nie wiadomo, jaka będzie rola Unii, jak zapewnić równowagę regionalną. Należy zastanowić jaka rola będzie naszego sektora w całym przedsięwzięciu i negocjacjach. Obserwatorzy mogą aktywnie uczestniczyć w spotkaniach i udzielać się w debatach. Obecnie potrzebujemy informacji w sprawie roli w procesie decyzyjnym. Kolejne spotkanie odbędzie się w dn. 1 marca br. Komitety Copa-Cogeca dają pewne wsparcie dla planowanego porozumienia. To porozumienie jest krokiem w dobrym kierunku. Pozwoli na wniesienie wartości dodanej, powinno mieć pozytywny oddźwięk. Pozwoli na zrównoważone zarządzanie gospodarką leśną. 3 grudnia Komitety Copa - Cogeca przyjęły stanowisko w sprawie porozumienia i zostało ono przedstawione podczas spotkania w Genewie w grudniu 2010 r., gdzie zostało bardzo dobrze przyjęte.
Zgodnie z harmonogramem rozpoczęto omawianie zagadnień związanych z najbliższym posiedzeniem grupy konsultacyjnej – Lasy i korek. W pierwszej kolejności głos zabrał Pan Andreas Gumbert z DG AGRI, który omówił wyniki konferencji UNFCCC - Zmiany przeznaczenia ziemi. Omówił reguły wyliczania zasad w gospodarce leśnej. Ogólne wyniki z Cancun: Konferencja miała większy sukces niż poprzednia, ale również oczekiwania były niższe niż rok temu. Na razie podjęto decyzje techniczne, by przygotować przyszły/nowy traktat. Znaczenie odnawialnej energii uzyskiwanej z drewna na pewno się zwiększy w najbliższym czasie.. Podczas wliczania emisji powinniśmy wiedzieć jaki jest udział węgla w lesie, powinniśmy wiedzieć ile jest węgla zmagazynowanego w drewnie. W obecnym wliczaniu bilans jest pozytywny. Ponadto, liczymy, że uda nam się znaleźć instrument, który zmniejszy wylesianie w krajach rozwijających się. Integracja gospodarki leśnej we wliczaniu zredukuje zachęty ekonomiczne dla rolnictwa. Mamy powody by mieć optymistyczne nastawienie. Celem jest fakt wliczania lasów, co nie oznacza efektu ekonomicznego, ale będą na pewno efekty substytucyjne – pozwoli to na zachowanie równowagi w sektorze.
W kolejnej części przyjęte zostały sprawozdania z posiedzeń grup konsultacyjnych, a także zaprezentowano Strategiczny kalendarz prac Przewodniczącego grupy konsultacyjnej Pana Juha Hakkarainena. Ostatnie spotkanie odbyło się 8 lutego br. na którym były wszystkie grupy związane z sektorem leśnym. Otrzymaliśmy projekt strategicznego kalendarza – zostały określone najważniejsze kwestie na 2 lata. Chodzi przede wszystkim o kwestie strategiczne, które powinny zostać przedstawione KE. Poproszono o współpracę z innymi stronami. Strategiczne kwestie dotyczące pośrednio lasów są wciąż określane. Kwestie odnoszą się do:
1. ram politycznych dla europejskich lasów (Zielona Księga w zakresie ochrony i informacji),
2. WPR oraz
3. rewizji Polityki ROW. Wszystkie te grupy zgadzają się, że polityka ta dostarcza odpowiednie instrumenty dla leśnictwa. Istotny jest udział lasów i sektora leśnego w łagodzeniu zmian klimatu
4. strategii w zakresie lasów, polityki leśnej i bioróżnorodności,
5. wdrożenia instrumentów dot. nielegalnego wyrębu drzew
6. użytkowania drewna
7. interakcji między badaniem a grupą, jak wykorzystywać wyniki w pracach grupy konsultacyjnej. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwoli to dysponować właściwymi i mocnymi argumentami.
8. międzynarodowego rynku lasów – w ramach tego organizacja np. Międzynarodowego Roku Lasów. Projekt z niewielkimi uwagami został uznany za dobry. Potrzebne są silne instrumenty oraz wsparcie ze strony Komisji. W zakresie utrzymania instrumentów leśnych jest to bardzo istotne. Natomiast jeżeli nie zostaną podjęte przez grupę dobre działania, ta tematyka będzie przeniesiona do DG ENVI. Lasy pozostają w II filarze ROW. Celem ROW jest otwarcie na inne działania , a nie tylko na WPR.
W następnej części spotkania została omówiona aktualna sytuacja w sprawie biomasy którą przedstawiła Pani N. Mikkola. Odnośnie do dyrektywy w s. promocji wykorzystania biomasy odnawialnych, to kompetencje należą do grupy roboczej biopaliwa. Plany przewidują podwojenie źródeł biomasy do 2020 r. Biomasa leśna odgrywa bardzo ważną rolę, ok. 50% całej masy. Według sprawozdającej nastąpi wzrost biomasy, pochodzącej ze źródeł, odpadów. Cała biomasa będzie lepiej wykorzystana w przyszłości. Następnie omówiono temat rewizji systemu zdrowia roślin – instrumentu w zakresie węgorka sosnowca w związku z możliwym wspólnym stanowiskiem na ten temat. Komisja mówi o epidemiach, pojawianiu się węgierka sosnowca. Obecna ocena: DG SANCO przewiduje poprawki dot. zasięgu tego systemu, chodzi o włączenie gatunków inwazyjnych. Następnie konieczność wprowadzenia kontroli – obecnie przeprowadzana jest tylko dla niektórych szkodników. KE chce, by niektóre z nich, dotąd dobrowolne, stały się obowiązkowe, następnie sugerowane jest rozszerzenie kwarantanny po wejściu na teren danego kraju. Następnie zreferowano rewizję chronionych stref oraz wprowadzenia zachęt dla skutecznego wdrożenia przepisów. Grupa powinna mieć priorytety dla systemu solidarności. Należy zdać sobie sprawę, że rozszerzając zasięg tego systemu bierzemy więcej środków, które uszczuplają środki przeznaczone na WPR. Należy wspólnie działać w sprawie walki ze szkodnikami na forum europejskim. Potrzebny jest system referencyjny, a dla właścicieli lasów ważne są szkolenia, by stawić czoło nowym problemom, nowym szkodnikom. Ważne jest by fundusze unijne w tej kwestii były odpowiednie, aby można było podjąć i słuszne i właściwe decyzje.
Na zakończenie spotkania Przewodniczący przypomniał o odbywających się w dniu 24.02.2011 w Brukseli warsztatach organizowanych w ramach Międzynarodowego Roku Leśnego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com