copa-cogeca_nowe.gifW dniu 23 lutego br. odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej "Pasze". Podczas spotkania omawiano kwestie dotyczące sytuacji z dioksynami jaka miała miejsce w ostatnim czasie w Niemczech, przedstawiono informacje odnoszące się do mikrobiologicznych założeń higieny pasz, zarządzanie ryzykiem zakażenia Salmonellą w poszczególnych elementach łańcuch żywnościowego, a także dyskutowano na temat aspektów legislacyjnych dotyczących etykietowania pasz.
 
 
Przewodniczący grupy rozpoczął spotkanie od przyjęcia porządku obrad oraz sprawozdania z ostatniego posiedzenia. Następnie przedstawiono informacje na temat „incydentu z dioksynami”
Przedstawicielka sektora rolnego z Niemiec przekazała najnowsze informacje dotyczące sytuacji w Niemczech: w ciągu 4 tygodni ponad 5000 gospodarstw rolnych zostało zamkniętych, a do tej pory wciąż 40 nie funkcjonuje. Wg informacji konsumenci nie byli zagrożeni w związku z zaistniałym zdarzeniem, na rynku europejskim cena za kg wieprzowiny zaczęła rosnąć. Do obecnej chwili szkody w Niemczech wynoszą ok. 8,5 mln euro. Zdecydowano o wszczęciu postępowania przeciwko dostawcom, którzy nie respektowali procedur. W związku z zaistniałą sytuacją zdecydowano o wystąpieniu do członka KE Pana Johna Dalli z prośbą o interwencję. Ponadto, zostało przygotowane pismo dotyczące monitoringu dioksyn na poziomie europejskim, oddzielenie tłuszczy na paszę od tych na produkcję, proponuje się również wdrożenie zasad HACCP.
W kolejnym punkcie omówiono wysłany przez Sekretariat Komitetów Copa Cogeca kwestionariusz dotyczący wdrożenia legislacji dotyczącej higieny pasz już na podstawowym poziomie produkcji. Uczestnicy zostali zobowiązani do zgłaszania uwag do kwestionariusza do 18 marca br. Część osób poinformowała, że kwestionariusz został już rozesłany do rolników w celu zebrania informacji. Jeśli chodzi o pasze lecznicze, to są one promowane, jednak mało rolników wciąż z nich korzysta. Czy w związku z tym pasze lecznicze należy wycofać? Trzeba zastanowić się nad ich znaczeniem i rolą jaką odgrywają.
Następnie rozmawiano nt. higieny pasz. Informacje dotyczące zmian legislacyjnych w zakresie ustanowienia kryteriów mikrobiologicznych dla żywności i pasz przedstawił Pan De Smet (DG Sanco). Na przestrzeni kilku ostatnich lat został zmniejszony poziom wykrywania salmonelli. Pan de Smet przedstawił kolejno sytuację w poszczególnych gatunkach zwierząt. Jest zdania, że mięso powinno być badane przed ubojem, co dałoby możliwość natychmiastowego stwierdzenia, dokąd mięso powinno zostać wysłane. Pasze powinny być produkowane w oparciu o zasady HACCP. Salmonella stanowi największe ryzyko właśnie przy produkcji pasz.
- Dyskusja dotycząca kodeksu dobrych praktyk higienicznych dla podstawowej produkcji pasz. KDP jest to przewodnik dla rolników m.in. zajmujących się produkcją podstawową. Zdecydowano, że kodeks ten powinien generalnie skupiać się na sektorze rolnym, a nie powinien odnosić się do każdego działu z tego sektora. Przewodnik powinien być ogólny, tak by łatwo dał się dostosować do warunków w poszczególnych państwach.
- dokument w sprawie zarządzania ryzykiem salmonelli w całym łańcuchu żywnościowym, jest owocem prac prowadzonych przez Komitety Copa Cogeca oraz czterech innych organizacji. Organizacje te mają wspólnie opracować dobre praktyki w gospodarstwie, co pozwoli na zmniejszenie ryzyka zakażenia salmonellą. Dokument w obecnym brzmieniu jest kompromisem wszystkich tych organizacji. Uczestnicy uważają, że dokument ten powinien być podstawą do kontroli, ale nie powinien przeszkadzać państwom, które mają bardziej restrykcyjne podejście do kwestii salmonelli. Przedstawiciele Finlandii oraz Szwecji nie wyrazili swojego poparcia dla omawianego dokumentu. W związku z tym, Sekretariat CC czeka na pisemne uwagi.

Legislacja w zakresie etykietowania pasz.
- rozwój w zakresie wspólnotowego katalogu materiałów paszowych. Propozycja legislacyjna KE została stworzona na bazie informacji jakie Komitety Copa Cogeca otrzymały od sektora w ramach konsultacji. Najważniejsze prace w zakresie stworzenia katalogu zostały wykonane.
- informacje w sprawie zarządzania rejestrem materiałów paszowych: rejestr surowców zostały przyjęty przez KE oraz państwa członkowskie i zawiera surowce, które są wdrażane na rynek. Operatorzy wprowadzający nowe surowce, powinni wprowadzać je na rejestr działający od sierpnia 2010 r. Surowce mogą być przenoszone z rejestru dotyczącego nowych surowców(dopiero wprowadzonych na rynek) do rejestru właściwego.

Na zakończenie spotkania poinformowano uczestników o odbywających się w dniu 24 lutego br. warsztatach Komitetów Copa Cogeca na temat implementacji higieny pasz.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com