prezydium_copa_12.2010_2.jpgW dniach 2-3 grudnia br. w Brukseli miało miejsce ostatnie w tym roku posiedzenie Prezydium Copa. Aktywny udział w dwudniowym spotkaniu wzięła delegacja Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele, którą współtworzyli również Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Jan Heichel oraz Delegat do KRIR Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej Marek Borowski. Pierwszego dnia obrad doszło do wymiany opinii na temat kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku z Członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego i Członkiem Prezydium Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Herbertem Dorfmannem.

 

Zgodnie z przedstawionym przez włoskiego eurodeputowanego stanowiskiem, Parlament Europejski opowiada się za kontynuacją WPR opartej na dwóch filarach, a o jej sile decydować będzie wprost budżet przeznaczony na realizację postawionych przed nią celów żywnościowych i środowiskowych. Odnosząc się do zaprezentowanego oficjalnie 18 listopada br. Komunikatu Komisji Europejskiej, posłowie nieco bardziej sceptycznie oceniają ideę „zazielenienia” I filara, pozytywnie natomiast zareagowali na propozycję ustanowienia wsparcia dla małych gospodarstw rodzinnych, które pełnią istotna rolę z punktu widzenia społecznego na obszarach wiejskich. Mówiąc o odejściu od historycznych wartości referencyjnych stanowiących obecnie podstawę naliczania wysokości dopłat bezpośrednich stwierdził, że nowy podział środków przeznaczonych na płatności musi być sprawiedliwy, co oznacza jednak, że należy wziąć pod uwagę istniejące różnice w dochodach i kosztach rolników na przestrzeni całej Unii Europejskiej. W dyskusji, jaka nastąpiła po wystąpieniu Herberta Dorfmanna głos zabierali m.in. Wiktor Szmulewicz, który wyraził opinię, iż nowa Wspólna Polityka Rolna musi być bardziej nastawiona na rozwój gospodarstw rolnych w Europie, a nie jedynie na zapewnienie ich dalszej egzystencji. „Jako rolnicy musimy mieć możliwości czerpania odpowiednich dochodów z rynku, a nie opierać swoje dochody jedynie na płatnościach obszarowych i innych formach wsparcia, które stanowią rekompensatę za spełniane wymogi produkcyjne i wyrównują ponoszone na ten cel dodatkowe koszty.” Odnosząc się do wypowiedzi przedstawiciela Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE Prezes KRIR dodał: „Ważne jest, że osiągnęliśmy kilka wspólnych celów nowej WPR, dyskutujemy na temat spłaszczenia różnic w poziomach wsparcia, jednakże podejmowane działania muszą więcej uwzględniać wzrost w najbliższych latach zapotrzebowania na żywność na rynkach światowych mając jednocześnie na uwadze rolę rolnictwa, jaką sektor ten może i powinien odegrać w przemyśle i branży energetycznej”.

prezydium_copa_12.2010.jpg.jpgPoczątek drugiego dnia posiedzenia Prezydium również zdominowany został przez przyszłość WPR, ponieważ szeroką dyskusję pomiędzy uczestnikami wywołał projekt stanowiska Komitetów Copa-Cogeca stanowiącego reakcję na Komunikat KE z 18 listopada br. Dokument ten został opracowany na podstawie horyzontalnego stanowiska w sprawie WPR po 2013 roku przyjętego w maju br. oraz wniosków z debaty podczas posiedzenia Grupy Roboczej ad hoc Copa-Cogeca „WPR po 2013 roku” w dniu 28 października, podczas którego polskie organizacje rolnicze zaangażowane w prace tej grupy tj. Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz NSZZ RI „Solidarność” wniosły szereg uwag i poprawek do propozycji Sekretariatu Copa-Cogeca. Delegacja włoska zasugerowała włączenie do projektu potrzeby stopniowego wprowadzania nowego systemu płatności obszarowych, na co odpowiedział Prezes Wiktor Szmulewicz stwierdzając, iż na obecnym etapie dyskusji nie znając szczegółów propozycji Komisji Europejskiej w tym zakresie nie może być mowy o tego typu rozwiązaniach, zwłaszcza ze strony organizacji rolniczych. Po dalszej wymianie poglądów zdecydowano o nie uwzględnieniu postulatu włoskiego w ostatecznym kształcie stanowiska Copa-Cogeca. Delegacja fińska wniosła natomiast o rozpoczęcie prac nad propozycją Copa-Cogeca definicji „aktywnego rolnika”. Podzielając tę opinię Wiktor Szmulewicz jednocześnie stwierdził, że należy niezwykle ostrożnie podejść do tego tematu, z uwagi na fakt, iż dywersyfikacja dochodów, szczególnie w małych gospodarstwach niskotowarowych, wynika z konieczności szukania dodatkowych pieniędzy w innych sektorach, co jest procesem charakterystycznym często dla aktywnych, przedsiębiorczych mieszkańców obszarów wiejskich. „Ich pozytywna rola na wsi związana z podejmowaniem nowych, często innowacyjnych inicjatyw na rzecz wsparcia dochodów, nie może zostać przez na ukarana poprzez wyłączenie z systemu dopłat, gdyż może okazać się, że będzie to miało znacznie bardziej negatywny skutek dla rozwoju obszarów wiejskich i chęci kontynuacji działalności rolniczej”.

W dalszej części obrad członkowie Prezydium zatwierdzili oficjalnie szereg projektów stanowisk Komitetów Copa-Cogeca m.in. deklarację na konferencję Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych w Cancun w Meksyku, opinię dotyczącą  praktycznych wytycznych do oceny stanu dorosłego bydła do celów transportu, a także propozycję Copa-Cogeca unijnego przewodnika dobrych praktyk higienicznych dla pierwotnej produkcji żywności. Ponadto, przyjęto również kolejne już stanowisko w sprawie dobrostanu kur niosek, jednakże z wyłączaniem aprobaty delegacji polskiej z uwagi na fakt, iż nie zawarto w nim postulatów polskich organizacji rolniczych dotyczących częściowego złagodzenia implementacji dyrektywy Rady 1999/74/WE wprowadzającej obowiązek od 1 stycznia 2012 roku utrzymania kur w tzw. klatkach zmodyfikowanych.

Pobyt w Brukseli był również okazją do wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego, gdzie doszło do krótkiego spotkania przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych z polskim eurodeputowanym, członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE Czesławem Siekierskim.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com