copa_nowe.jpg16 września br. w Brukseli odbyło się kolejne już w tym roku posiedzenie Prezydium Copa. Udział w wydarzeniu tradycyjnie wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z Prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Najważniejszym punktem obrad była debata z Bertrand’em Dumont, członkiem gabinetu Komisarza ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Unii Europejskiej Michael’a Barnier’a, na temat możliwych sposobów redukcji zjawiska spekulacji  na rynkach finansowych w odniesieniu do sektora rolno-spożywczego.

 

Zaproszony do udziału w pierwszej części posiedzenia, która odbyła się wspólnie z członkami Prezydium Cogeca, przedstawiciel Komisji Europejskiej przedstawił w swoim wystąpieniu działania na szczeblu unijnym, których celem jest zwiększenie przejrzystości funkcjonowania rynku finansowego oraz jego wpływu na rynki towarowe w związku z niekorzystnymi, obserwowanymi od dłuższego czasu tendencjami wyrażającymi się m.in. dużymi wahaniami cen oraz niestabilnością popytu. Inicjatywy legislacyjne KE, wśród których wymienia się rozporządzenie i dwie dyrektywy wprowadzające nowe obowiązki na podmioty finansowe oraz rozszerzające wachlarz możliwego nadzoru kontrolnego, mają za zadanie ograniczenie negatywnych w skutkach konsekwencji wywoływanych przez fluktuacje rynkowe na pierwotnych wytwórców dóbr, m.in. rolników, najbardziej odczuwających zawirowania w sektorze finansowym. Zadaniem nadrzędnym wprowadzanych obostrzeń jest w szczególności zwiększenie przejrzystości transakcji finansowych, gdyż w opinii KE to właśnie brak mechanizmów monitoringu oraz konsekwencji wobec zjawisk spekulacyjnych, powoduje negatywne w skutkach odbicie na rynkach towarowych. Kwestią, na którą zwróciła uwagę delegacja polska, poparta również m.in. przez przedstawiciela niemieckiego DBV, jest konieczność rzetelnej informacji zwrotnej kierowanej do producentów rolnych na temat sytuacji rynkowej i tendencji w jej zmianach, która w sposób bezpośredni determinuje decyzje dotyczące podpisywania kontraktów z odbiorcami na dostawy surowców rolnych oraz najbliższej przyszłości odnośnie prowadzonej produkcji rolnej.

Dalsza część spotkania poświęcona została przede wszystkim na omówieniu spraw wewnętrznych funkcjonowania organizacji, w tym kalendarza prac związanych z działalnością lobbingową w zakresie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku oraz przygotowań do organizacji Kongresu Europejskich Rolników 2010, jaki odbędzie się w dniach 5-6 października. Ponadto, członkowie Prezydium zapoznani zostali z projektem budżetu Komitetów Copa-Cogeca na 2011 rok.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com