owca.jpeg14 czerwca br. Delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego do Krajowej Rady Izb Rolniczych Bronisław Węglewski wziął udział z ramienia polskich organizacji rolniczych w posiedzeniach Grupy Roboczej Copa-Cogeca „Owce” oraz Grupy Konsultacyjnej przy Komisji Europejskiej „Mięso owiec i kóz”. Pierwsze z wydarzeń tradycyjnie miało charakter przygotowawczy do spotkania na forum KE. Wśród najistotniejszych kwestii stanowiący przedmiot obrad znalazła się aktualna sytuacja rynkowa w sektorze oraz kwestia wsparcia produkcji owczarskiej w ramach WPR po 2013 roku. Poniżej publikujemy relację naszego przedstawiciela z obu dyskusji w Brukseli.

 

"Na początku posiedzenia Przewodniczący przedstawił sprawozdanie z ostatniego posiedzenia – sprawozdanie zostało przyjęte. W następnym punkcie odbyły się wybory przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących. Następnie odbyła się dyskusja na temat stanu pogłowia owiec oraz aktualnej sytuacji rynkowej w kontekście wolumenu sprzedaży mięsa owczego i jagnięciny:

  • w ostatnim okresie odnotowaliśmy spadek produkcji o 5,5%,  a spożycie o 3% ;
  • eksport wzrósł o 3,9%, a import o 3,5%.

Największy spadek produkcji odnotowano w Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Anglii. Lekki wzrost odnotowano Rumunii, Holandii i Francji. Natomiast konsumpcja spadła o 5% - przy spożyciu 2,5 kg na osobę. Ceny jagniąt wzrosły o ok. 5% i liczymy, że ceny będą na tym poziomie przez najbliższy rok.

W następnym punkcie rozmawialiśmy o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej i konieczności utrzymania płatności bezpośrednich do owiec przy ogólnych płatnościach obszarowych po 2013 r. Komisja Europejska do końca bieżącego roku musi określić kierunki co do płatności obszarowych, przy uwzględnieniu szczególnie trudnych warunków gospodarowania na tzw. ONW. Przyjęcie zmian nastąpi w 2012 r. przy uwzględnieniu, że wszystkie państwa UE nie będą mogły finansować  z własnych budżetów. Trzeba zaznaczyć, że dopłaty UE stanowią 60% dochodów rolników.

Zabierając głos zawnioskowałem, jak co spotkanie, aby dopłaty były jednakowe we wszystkich krajach UE. Proponował też, aby UE uwzględniła dopłaty już od 2012 do matki owcy po 50-80€."

 

/-/ Bronisław Węglewski                

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com