prezydium copa 04.05.10.jpg 4 maja br. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Dyrektor Biura Zarządu KRIR uczestniczyli w kolejnym posiedzeniu Prezydium COPA. Podczas obrad omówiono stanowisko Copa-Cogeca w sprawie przyszłości WPR po 2013 roku oraz łańcucha żywnościowego, a także  poruszono kwestię bilansu finansowego Komitetów Copa-Cogeca. Zmiany w WPR po 2013 roku budziły kontrowersje wielu organizacji członkowskich z krajów UE. Dlatego zmiany do dokumentu Copa przygotowane przez polskie organizacje wywołały burzliwe dyskusje. W efekcie w dokumencie wprowadzono jedną zmianę polskiej delegacji.
 
 
 
Zmiany WPR po 2013 roku powinny umocnić wspólnotowy charakter tej polityki oraz brać pod uwagę zróżnicowanie europejskiego rolnictwa.  Wymaga to solidarności finansowej oraz odpowiedniego budżetu, a także nieposzerzania zakresu współfinansowania.  Modulacja pomiędzy dwoma filarami WPR musi również zostać zniesiona.

W dokumencie „Przyszłość WPR po 2013 roku” zwrócono uwagę na fakt, iż europejscy obywatele przywiązują dużą wagę do gwarancji, że żywność produkowana jest w sposób, który pozwala na ochronę krajobrazów wiejskich, naszego środowiska, zwierząt oraz dzikiej fauny i flory. Sam rynek nie pozwoli na realizację tych celów.  To jest rola Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).  Obecnie mniej niż 1% całkowitych wydatków publicznych UE przeznaczone jest na finansowanie instrumentów dwóch filarów WPR.  Silna WPR wraz z utrzymaniem jej budżetu będzie więc ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.  Dynamiczny i konkurencyjny sektor rolny, który zapewnia miejsca pracy prawie 30 milionom ludzi, odgrywa również ważną rolę w nowej strategii "2020" dla zatrudnienia i wzrostu gospodarczego.

Jeśli rolnictwo ma odegrać swoją rolę w sprostaniu wyzwaniom, jakie staną przed UE w najbliższym czasie, należy, zdaniem Komitetów Copa-Cogeca, zmienić WPR w następujących aspektach:

  • zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i stabilności poprzez umocnienie ekonomiczno-produkcyjnej roli rolników;
  • umożliwienie rolnikom otrzymania uczciwego dochodu z rynku oraz dalszego dostarczania  wielu usług ekonomicznych, społecznych i wiejskich, docenianych przez społeczeństwo;
  • zapewnienie równych warunków konkurencji dla wszystkich unijnych rolników na jednolitym rynku.

W trakcie dyskusji nad projektem Stanowiska Copa-Cogeca w sprawie łańcucha żywnościowego zwrócono uwagę, że ogromna różnica w liczbach i sile ekonomicznej pomiędzy rolnikami i detalistami jest dowodem na brak równowagi w łańcuchu dostaw żywności. Aby zrównoważyć te liczby, trzeba promować rozwój ekonomicznych organizacji rolników. Spółdzielnie odgrywają główną rolę w tym procesie poprzez zwiększanie wpływu i siły negocjacyjnej. Zdaniem Komitetów Copa-Cogeca rolnicy muszą patrzeć w przyszłość i lepiej szacować popyt oraz wykorzystywać posiadane i kierowane przez siebie firmy, wśród których dominują spółdzielnie, do rozwoju zintegrowanych łańcuchów dostaw. łańcuchy te wymieniają informacje o kosztach, popycie i jakości z różnymi partnerami w łańcuchu, co poprawia wydajność i zrozumienie żądań regulacji, a tym samym - jakość negocjacji cenowych. Jak już postulowano w planie działań z 2007 roku “Przywracanie równowagi sił w łańcuchu żywnościowym”, Komitety Copa i Cogeca proponują utworzenie niezależnej “Europejskiej Agencji ds. Handlu Żywnością”, której misją byłoby zapewnienie niezależnego doradztwa w kwestiach dotyczących łańcucha żywnościowego i budowanie bardziej przejrzystych i uczciwych praktyk w tym łańcuchu.

Zgodnie z mandatem udzielonym Skarbnikowi Komitetów Copa-Cogeca przez Prezydia Komitetów Copa i Cogeca, Skarbnik zbadał, po uzgodnieniach z członkami Komitetu „Finanse i zarządzanie”, wyniki finansowe i bilans Komitetów Copa-Cogeca za rok 2009 na podstawie dokumentów przedłożonych przez przedstawiciela firmy SBB Accountants & Advisors, Pana Depoortera, tabel opracowanych przez Sekretariat i raportu zewnętrznego audytora finansowego z firmy PriceWaterhouseCoopers. Po analizie tych dokumentów Skarbnik Copa-Cogeca stwrdził, że wpływy i wydatki oraz bilans aktywów i pasywów były prawidłowe i zgodne z zasadami księgowości w Belgii, co potwierdził audyt zewnętrzny.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com