ue1.jpgW związku z głosowaniem eurodeputowanych nad przyszłą Wspólną polityką rolną (WPR), Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła podjęcie szybkiej decyzji odnośnie przyznania Parlamentowi Europejskiemu mandatu do negocjacji oraz apelowała do europosłów, ministrów rolnictwa UE i Komisji Europejskiej o podjęcie ostatecznej decyzji do czerwca. Jest to konieczne by skończyć z niepewnością, z którą zmagają się rolnicy i spółdzielnie rolnicze, tak aby mogli oni kontynuować produkcję i prowadzić inwestycje.
 
 
 
 
Przemawiając po głosowaniu w Strasburgu, przewodniczący Copa Gerd Sonnleitner podkreślił: "Dzisiejsza decyzja obejmuje praktyczniejsze instrumenty dla rolników. Stanowi ona solidny punkt wyjścia dla dalszej pracy i jest krokiem naprzód w unijnym procesie decyzyjnym. Europejskie rolnictwo w znaczny sposób przyczynia się do wzrostu i zatrudnienia w UE. Prawie 40 milionów osób pracuje w sektorze rolnym, głównie na obszarach wiejskich. Dzisiejsza decyzja powinna pomóc utrzymać aktualny stan rzeczy. Apeluję do ministrów rolnictwa, aby uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie nowej WPR w przyszłym tygodniu, tak aby można było rozpocząć negocjacje między europosłami, ministrami rolnictwa UE i Komisją Europejską, celem osiągnięcia ostatecznego porozumienia do czerwca".

Przewodniczący Cogeca Christian Pèes podziela zdanie przewodniczącego Copa. Ponadto wspomniał o coraz poważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stają rolnicy i spółdzielnie, posługując się przykładem ekstremalnych wahań na rynkach rolnych. "Potrzebujemy silnej WPR popartej silnym budżetem, aby można było ustabilizować rynki i utrzymać konkurencyjność sektora rolno-spożywczego, co jest konieczne jeśli chcemy sprostać wzrastającemu
zapotrzebowaniu za żywność."

Copa-Cogeca z radością przyjęła również rezolucję eurodeputowanych w sprawie przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020, ponieważ pozwoli ona na rozpoczęcie ostatniego etapu negocjacji.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com