ciolos_sejm.jpg11 maja br. odbyło się wspólne posiedzenie sejmowej i senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowane w związku z wizytą w Polsce Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE Daciana Ciolosa. Przewodnim celem spotkania była dyskusja z parlamentarzystami i przedstawicielami organizacji rolniczych, wśród których nie zabrakło Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Inicjatorem obecności Komisarza Ciolosa w Polsce był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

 

Na wstępie Dacian Ciolos, dziękując za zaproszenie i możliwość dialogu, stwierdził, iż wraz z przyjęciem Traktatu Lizbońskiego Unia Europejska przeszła do procesu współdecydowania, gdzie Komisja Europejska odgrywa rolę inicjatora w trakcie stanowienia prawa, jednakże wzmocniona została rola Parlamentu Europejskiego prowadzącego oficjalne konsultacje z parlamentami krajów członkowskich. Nawiązał do trwającej od kwietnia ogólnoeuropejskiej debaty publicznej, której konkluzje podsumowane zostaną podczas konferencji w Brukseli w lipcu br. Wnioski te stanowić będą natomiast podstawę do oficjalnego sformułowania komunikatu Komisji Europejskiej na temat WPR po 2013 roku, jakiego publikacja zapowiadana jest na listopad. Dokument ten w dalszej kolejności będzie wyjściowym punktem dla projektu pakietu legislacyjnego nowej Wspólnej Polityki Rolnej zatwierdzanego podczas początku polskiego przewodnictwa w Radzie UE tj. w lipcu 2011 roku.

Komisarz Ciolos podkreślił obecną konieczność zebrania wszystkich argumentów za silną polityką rolną UE po 2013 roku. Odpowiednie uzasadnienie dalszej kontynuacji wspierania rolnictwa będzie miało kluczową rolę w decyzjach dotyczących wielkości przyszłego budżetu WPR. Wyraził przekonanie, iż w nowej perspektywie należy stworzyć równe warunki dla wszystkich państw członkowskich, tak aby niezależnie od położenia geograficznego czy politycznego gospodarstwa reprezentujące ten sam sektor rolny mogły liczyć na sprawiedliwy poziom dotowania. W tym kontekście stwierdził, iż historyczne wartości referencyjne nie mogą stanowić dłużej podstawy naliczania dopłat bezpośrednich, a ich wielkość powinna zostać oparta na przejrzystych, nie tylko dla rolników, ale wszystkich podatników UE, obiektywnych kryteriach. Wyraził ponadto przekonanie, że instrumenty służące rozwojowi obszarów wiejskich są niezwykle istotnym czynnikiem wspierania zmian w zakresie infrastruktury, dlatego pomoc tego typu powinna być kontynuowana po 2013 roku.

Wśród osób zabierających głos z sali znalazł się Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który stwierdził, że społeczeństwo europejskie musi zrozumieć wagę, jaką odgrywa rolnictwo, co wraz z redukcją kosztów administracyjnych związanych z realizacją WPR pozwoli na lepsze zarządzanie sektorem. Wyraził ponadto pogląd, iż przyszła Wspólna Polityka Rolna musi zawierać w sobie takie elementy, które umożliwią bardziej efektywne czerpanie zysków z produkcji rolnej, tak aby wsparcie nie stanowiło tak dużego odsetka w ogólnych dochodach gospodarstw rolnych. Odnosząc się do potrzeb konsumentów i wysokich standardów jakościowych i środowiskowych działalności rolniczej w UE Prezes KRIR podkreślił potrzebę kontynuowania polityki ochronnej UE w zakresie niekontrolowanego importu żywności z krajów trzecich, gdzie rolników  i ich produkty nie obowiązują podobne restrykcje.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com