rolnictwoSamorząd rolniczy jest zaniepokojony zastojem, jaki ma miejsce przy realizacji pomocy suszowej za 2019 rok, zwłaszcza w kontekście zapowiadającej się kolejnej suszy w roku bieżącym. Nie posiadamy informacji o stanie realizacji wypłat, jednak sądząc po dużej liczbie telefonów do biur wojewódzkich izb rolniczych w sprawie interwencji - sytuacja ta nie wygląda najlepiej.

Podobnie jest z wypłatą pomocy w ramach działań inwestycyjnych PROW 2014-2020  (modernizacja gospodarstw rolnych czy wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof). Wnioski o płatność procedowane są nadmiernie długo, co wpływa bezpośrednio na opóźnienia w wypłatach należnej pomocy.

Wiosna niesie ze sobą cyklicznie, wysokie wydatki na produkcję rolniczą, a brak zaplanowanych wcześniej wpływów jest powodem utraty płynności finansowej w wielu gospodarstwach. Dodatkowo rolnicy zwracają uwagę, że niektóre banki (dotyczy to głównie bankowości spółdzielczej)  wbrew obowiązującemu prawu tzw. tarczy antykryzysowej czynią problemy z odraczaniem spłaty rat kredytowych.

Przedstawiając powyższe Zarząd KRIR 22 kwietnia 2020 r.  zwrócił się do Prezydenta RP  o pilną interwencję w tych sprawach.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com