pieniądze113 grudnia 2018 r. Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW z prośbą o interwencję w związku z nieuznawaniem przez banki ubezpieczenia upraw rolnych przy udzielaniu kredytów preferencyjnych.

W protokołach z szacowania strat spowodowanych suszą istnieje rubryka dotycząca wystąpienia suszy, wpisywana przedziałem czasowym wystąpienia suszy i jest to najczęściej data od 1 kwietnia 2018 r. do 25 czerwca 2018 r. Ta data wynika z monitoringu suszy prowadzonego przez IUNG. Ubezpieczenia upraw jarych uruchamiane są przeważnie przez firmy ubezpieczeniowe pod koniec marca każdego roku, a praktyką jest wśród rolników, że ubezpieczają uprawy jare dopiero po ich wysianiu i wschodach, co skutkuje zawieraniem umów ubezpieczeniowych pod koniec kwietnia i na początku maja.

Z Zarządzenia nr 12/2015 Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  z dnia 12 marca 2015 r. wynika, że co najmniej 50% powierzchni upraw ma być ubezpieczona od jednego z ryzyk wymienionych w zasadach udzielenia kredytów preferencyjnych – przed dniem wystąpienia klęski. 

Z tego powodu banki odmawiają udzielania kredytów preferencyjnych, ponieważ rolnicy często nie mieli jeszcze ubezpieczonych upraw jarych jak wskazano wyżej.

Należy podkreślić, że na podstawie tych samych protokołów strat, ARiMR przyznawała rolnikom pomoc suszową – dlatego też, tym bardziej niezrozumiałe są działania banków w tym zakresie. Różnica w oprocentowaniu kredytów jest znacząca, bo preferencyjny kredyt to 0,5%, a banki proponują rolnikom kredyt z oprocentowaniem 2,8%.

Zarząd KRIR zwrócił się więc do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozwiązanie w/w problemu przez np.: spowodowanie wprowadzenia przez Prezesa ARiMR stosownych zmian w Zarządzeniu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com