susza2Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą dla następujących upraw: zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, Instytut stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

Średnia wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -90 mm. Względem poprzedniego okresu raportowania obecna średnia wartość KBW uległa obniżeniu o 21 mm.

Aktualnie, według IUNG, susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:

  • zbóż jarych,
  • zbóż ozimych,
  • truskawek,
  • krzewów owocowych,
  • drzew owocowych.

Szczegółowe dane i tabele dostępnę są na stronach Systemu Monitorowania Suszy Rolniczej www.susza.iung.pulawy.pl

W sytuacji występowania szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne obowiązują procedury reagowania, które są obecnie wdrażane przez resort rolnictwa i jednostki mu podległe.

Ponadto wojewodowie zostali zobowiązani przez resort rolnictwa do bieżącego monitorowania sytuacji w swoim regionie i bezzwłocznego powoływania komisji szacujących starty oraz przedstawiania tygodniowych raportów z szacowania szkód na specjalnie opracowanych formularzach.

Wniosek o oszacowanie strat w gospodarstwie rolnik powinien złożyć do właściwego urzędu gminy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com