jaja.jpgW związku z odrzuceniem podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa w dniu 22 lutego br. wniosku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego w sprawie przedłużenia możliwości stosowania w chowie kur niosek klatek nieulepszonych i, co za tym idzie, konieczności pełnej implementacji na terenie Polski po dniu 1 stycznia 2012 roku postanowień dyrektywy Rady (WE) 74/1999, 30 marca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Głównego Lekarza Weterynarii Janusza Związka z wnioskiem o przedstawienie szczegółowych wymagań wobec producentów jaj, jakie brane będą pod uwagę przez organy Inspekcji Weterynaryjnej w trakcie kontroli zgodności prowadzonej przez nich działalności z przepisami krajowymi i wspólnotowymi.

Biorąc ponadto pod uwagę problemy natury logistycznej (ograniczona podaż na rynek klatek ulepszonych) i ekonomicznej (m.in. dotychczas niezamortyzowane inwestycje związane z użyciem nieulepszonych baterii klatkowych) polskich producentów jaj, którzy prowadzą obecnie chów kur niosek niezgodny z przepisami art. 6 w/w dyrektywy, Zarząd KRIR wniósł o rozważenie możliwości opracowania, przy ścisłej współpracy z przedstawicielami hodowców, instrukcji dostosowania stosowanych nieulepszonych baterii klatkowych do nowych wymogów wspólnotowych.

Widząc ogromny problem, przed jakim postawiony zostanie po 2011 roku polski sektor drobiarski, zwrócono się ponadto przedstawienie opinii GIW w następujących kwestiach:

  • z uwagi na fakt, iż omawiana dyrektywa nie określa wprost wysokości ulepszonej klatki  w przestrzeni użytkowej (art. 6 ust. 1 lit. a określa jedynie na 20 cm minimalną wysokość klatki w obszarze poza przestrzenią użytkową), czy możliwa jest sytuacja dostosowania produkcji do nowych wymogów poprzez zmniejszenie obsady kur w klatce, tak aby spełnione zostało wymaganie w zakresie minimalnej powierzchni klatki na 1 kurę tj. 750 cm2;
  • w jaki sposób Inspektorat Weterynarii będzie się odnosił do producentów, którzy nie będą w stanie zważywszy na powyższe, spełnić wymagań poprzez wymianę użytkowanych obecnie urządzeń, w  szczególności czy możliwe będzie wprowadzanie jaj pochodzących z produkcji z nieulepszonych klatek na rynek krajowy, wspólnotowy i krajów trzecich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com