krowy.jpg2 lutego br. w Brukseli obradowała powołana przy Komisji Europejskiej Grupa ekspertów wysokiego szczebla ds. mleka. Celem utworzonego w październiku 2009 roku forum jest analiza badania średnio- i długoterminowej przyszłości rynku mleczarskiego, w szczególności ze względu na wycofywanie kwot mlecznych, które zakończy się w kwietniu 2015 roku. W pracach nad opracowaniem stanowiska polskiego prezentowanego podczas prac grupy aktywnie biorą przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych desygnowani do udziału w konsultacjach resortu rolnictwa przez ministra Marka Sawickiego. Aktywną stroną dyskusji są również Komitety Copa-Cogeca.

W trakcie ostatniego spotkania podkreślano potrzebę dalszego rozwoju instrumentów zarządzania ryzykiem rynkowym, w tym na rynkach terminowych oraz utrzymania instrumentów zarządzania dostępnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej jako podstawy europejskiej polityki mlecznej, zwłaszcza, że UE sprzedaje 9% produkcji na rynku światowym. Przewodniczący Komitetu Copa Padraig Walshe zabierając głos stwierdził, iż „europejscy producenci znajdują się w trudnej sytuacji w związku z dużym spadkiem cen producenckich, któremu towarzyszy wzrost kosztów produkcji  notując  spadek swoich dochodów o 12,2% w 2009 roku. Aby pomóc w ograniczeniu niestabilności dochodów producentów, sektor mleczarski musi natychmiast rozwinąć odpowiednie instrumenty zarządzania ryzykiem rynkowym oraz utrzymać płatności bezpośrednie WPR przeznaczone na wsparcie dochodów. Można by było lepiej zarządzać ryzykiem rynkowym, jeśli istniałyby zachęty mające na celu rozwinięcie wspólnych strategii oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy partnerami łańcucha mlecznego. Powinno temu towarzyszyć wzmocnienie siły negocjacyjnej producentów w łańcuchu żywnościowym oraz strategia dotycząca stosunków umownych i przejrzystości rynku”.

Juha Marttila, wiceprzewodnicząca grupy roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Mleko i produkty mleczne”, dodała: „Obecny europejski system interwencji w odniesieniu do mleka i produktów mlecznych musi być nadal uznawany za jedną z podstaw zarządzania europejskim rynkiem. Interwencja powinna określić minimalne ceny, aby zapobiec kompletnemu załamaniu rynku. W kontekście ostatniego kryzysu stwierdziliśmy, że zarówno interwencja publiczna, jak i prywatne przechowalnictwo służą temu celowi i są mniej kosztowne, niż poszczególne systemy krajowe, ustanowione niedawno w celu wsparcia płynności i dochodów rolników. Aby zwiększyć wydajność, proponujemy jednakże bardziej otwarty okres interwencji. Ostatnia decyzja o przedłużeniu interwencji na całą kampanię idzie w dobrym kierunku. Silna Wspólna Polityka Rolna z odpowiednimi instrumentami jest bardzo ważna w przyszłości w celu ochrony dochodów rolników i zabezpieczenia rentowności rozwoju europejskiego sektora mleczarskiego”.

źródło: komunikaty prasowe Copa-Cogeca

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com