krowy.jpgW lipcu br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o zmniejszenie do 70% minimalnej ilości referencyjnej mleka wprowadzanego do obrotu, poniżej której zmniejszana jest przysługująca rolnikowi kwota mleczna w przypadku jej niewykorzystania. Resort rolnictwa po tym postulacie wystosował wniosek do Komisji Europejskiej o interpretację art. 72 rozporządzenia Rady (WE) Nr 1234/2007 regulującego tę kwestię. Obecnie, po uzyskaniu odpowiedzi, MRiRW przedstawiło samorządowi rolniczemu swoje stanowisko w tej sprawie. Poniżej zamieszczamy jego treść.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej o dokonanie interpretacji sposobu implementacji zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (Dz. Urz. UE L 30 z 31.01.2009, str.l) przepisu art. 72 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") [Dz. Urz. UE L 299 z 16.11.2007, str. 1, z późn. zra.)] dotyczącego zwiększenia z 70% do 85% ww. limitu produkcji. Zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej państwo członkowskie posiada pełną swobodę w określeniu zasad wdrożenia ww. przepisu.

Zgodnie z art. 72 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007, jeżeli producenci nie wprowadzą do obrotu ilości równej przynajmniej 85% ich kwoty indywidualnej podczas co najmniej jednego dwunastomiesięcznego okresu, państwa członkowskie mogą zdecydować, czy i na jakich warunkach całość lub część niewykorzystanej kwoty zostanie przekazana do rezerwy krajowej. W ww. odpowiedzi Komisji Europejskiej wskazano, iż cytowany przepis umożliwia państwu członkowskiemu UE zastosowanie progu niższego niż określony w przepisie, w tym np. pozostawienie dotychczas stosowanego progu w wysokości 70 % lub np. ustalenie dwóch progów minimalnego wykorzystania kwoty mlecznej w danym roku kwotowym i uzależnienia od tych wielkości części kwoty mlecznej jaka zostanie przekazana do rezerwy krajowej w sytuacji, gdy dany próg nie zostanie zrealizowany.

Biorąc pod uwagę fakt, że Komisja Europejska potwierdza w przytoczonej powyżej informacji swobodę decyzyjną w zakresie implementacji ww. przepisu art. 72 ust. 2, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje dokonywania zmian w obecnie obowiązujących przepisach ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2009 Nr 11, poz. 65, z późn. zm.), wdrażających postanowienia tego artykułu. Pozostawienie minimalnego progu wykorzystania kwoty mlecznej na poziomie dotychczas obowiązującym, tj. 70%, pozwala z jednej strony na zachęcanie producentów mleka do optymalnego wykorzystywania indywidualnych kwot mlecznych, z drugiej natomiast na uwzględnienie w ustalaniu stopnia wykorzystania kwot sytuacji czasowo wpływających na zmniejszenie zdolności produkcyjnych gospodarstw mlecznych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com