owca.jpeg
3 grudnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało pismo nawiązujące do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych z 19 października br., dotyczącego możliwości wprowadzenia rozwiązań mających na celu ograniczenie spadku pogłowia i rozwój owczarstwa w Polsce. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Rady (WE) Nr 73/2009, które przewiduje możliwość uruchomienia w państwach członkowskich tzw. wsparcia specjalnego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało Program Wsparcie dla rolników utrzymujących owce w województwach Polski południowej.
 
 
 
Uruchomienie wsparcia ograniczone jest ściśle wyznaczonymi celami, o których mowa w art. 68 i 69 w/w rozporządzenia. Do najważniejszych z nich należą: wsparcie produkcji rolnej, której prowadzenie ma znaczenie dla ochrony lub poprawy stanu środowiska naturalnego, poprawa jakości produktów rolnych, wprowadzenie zaostrzonych norm w zakresie dobrostanu zwierząt, dopłaty do składek z tytułu ubezpieczeń, czy wsparcie obszarów lub sektorów wrażliwych gospodarczo.
 
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował program wsparcia specjalnego dla rolników utrzymujących owce w województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Skierowanie wsparcia do rolników utrzymujących owce ma na celu utrzymanie produkcji owczarskiej oraz ochronę środowiska naturalnego na obszarach górskich i podgórskich oraz podtrzymanie tradycyjnej w tym rejonie produkcji serów górskich.
 
Przy opracowywaniu programu uwzględniono te rejony, w których utrzymanie i hodowla owiec ma największe znaczenie, a skala tej produkcji powoduje, że jest ona istotnym źródłem utrzymania dla wielu rolników w tych rejonach. Przeprowadzona analiza wykazała, że produkcja owczarska ma szczególne znaczenie w w/w województwach. W ostatnich latach notowany jest spadek pogłowia owiec, co w rejonach, które ze względów gospodarczych i kulturowych przez wiele lat uzależnione były od produkcji owczarskiej, jest szczególnie dotkliwe. Dodatkowo, wsparcie skierowane zostało do wrażliwych gospodarczo rejonów Polski, ponieważ dotyczy obszaru o największym w kraju rozdrobnieniu gospodarstw, największym odsetku gospodarstw o wielkości ekonomicznej poniżej 4 ESU, oraz o PKB na jednego mieszkańca znacznie poniżej średniej krajowej. Istotnym czynnikiem decydującym o wyborze 5 województw Polski południowej była również możliwość ochrony cennych walorów środowiska naturalnego obszarów górskich i podgórskich. Nie bez znaczenia pozostawał także fakt, że wsparcie tych regionów przyczyni się do podtrzymania tradycyjnej produkcji serów górskich uznanych przez Wspólnotę jako Chronione Nazwy Pochodzenia. Zgodnie z art. 69 ust. 4 środki na wsparcie specjalne pochodzą z odpowiedniej redukcji krajowej koperty finansowej przeznaczonej na wypłatę jednolitej płatności obszarowej. W latach 2010 - 2012 wielkość polskiej koperty finansowej zostanie powiększona dzięki dodatkowym środkom uzyskanym w wyniku przeglądu WPR (tzw. Health Check). Koperta finansowa przeznaczona na płatności w Polsce zostanie zwiększona w okresie 3 lat o 90 min euro, a więc o 30 min euro rocznie. Dzięki wykorzystaniu dodatkowej puli środków wprowadzenie przedmiotowego wsparcia nie spowoduje zmniejszenia środków przeznaczonych na wypłatę jednolitej płatności obszarowej. Szacuje się, że program obejmie 50 tys. sztuk zwierząt przy stawce płatności na poziomie 30 euro/sztukę.
 
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mając na uwadze sygnały płynące od rolników z województwa świętokrzyskiego, analizuje możliwość włączenia tego województwa do programu wsparcia specjalnego dla rolników utrzymujących owce. Ewentualne uruchomienie wsparcia specjalnego w tym województwie od 2010 r. będzie możliwe po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na wprowadzenie zmian do programu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com