ryby07-13.jpg30 listopada br. resort rolnictwa przedstawił swoej stanowisko w odpowiedzi na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych dotyczący rewizji art. 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizacją środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" poprzez likwidację obowiązku statystycznego w zakresie przedkładania sprawozdań RRW-22. Poniżej zamieszczamy treść przedstawionych samorządowi rolniczemu wyjaśnień w tej sprawie.


W prawie krajowym, zasady prowadzenia badań statystycznych określone zostały w ustawie z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 1995 r. Nr 88 poz. 439, z późn. zm.) zwanej dalej Ustawą, która w art. 18 wskazuje, iż: „Program badań statystycznych statystyki publicznej ustala Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określając dla każdego badania:

  1. temat i organ prowadzący badanie,
  2. rodzaj badania,
  3. zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz źródła zbieranych danych statystycznych,
  4. podmioty gospodarki narodowej i osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zobowiązane do udzielania informacji i przekazywania danych statystycznych lub uczestniczące w badaniu na zasadzie dobrowolności,
  5. formy, częstotliwość, terminy i miejsce przekazywania danych statystycznych,
  6. rodzaje wynikowych informacji statystycznych oraz formy i terminy ich udostępnienia,
  7. koszty i sposób finansowania. "

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2007 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2008 (Dz. U. Nr 210, poz. 1521) definiuje w Załączniku, iż w zakresie gospodarki rybnej, prowadzącym badania jest minister właściwy do spraw rybołówstwa. Zgodnie ww. rozporządzeniem, zakres przedmiotowy badania obejmuje:

  • liczbę podmiotów prowadzących działalność w zakresie chowu, hodowli lub połowu ryb, skorupiaków i mięczaków,
  • powierzchnię ewidencyjną i powierzchnię użytkową stawów rybnych,
  • powierzchnię śródlądowych wód powierzchniowych wykorzystywanych do połowu ryb
  • chów i hodowlę ryb - ilość ryb pochodzących z chowu lub hodowli w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli ryb,
  • połowy ryb w śródlądowych wodach powierzchniowych - wielkość odłowów w wodach obwodów rybackich,
  • zarybienie śródlądowych wód powierzchniowych.

Dodatkowo należy wskazać, iż obowiązek gromadzenia danych z zakresu akwakultury wynika z przepisów Unii Europejskiej. W myśl art. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 762/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie przekazywania przez państwa członkowskie statystyk w dziedzinie akwakultury, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 788/96: „Państwa członkowskie przedkładają Komisji statystyki dotyczące wszelkiej działalności w dziedzinie akwakultury, prowadzonej na ich terytorium w wodach słodkich i słonych". Dodatkowo, art. 3 tego rozporządzenia wskazuje, iż: „dane obejmujące co najmniej 90% całkowitej wielkości produkcji wyrażonej objętościowo lub, w przypadku wylęgarni i podchowalni, wyrażone liczbą egzemplarzy są tworzone przez państwa członkowski na podstawie badań lub innych potwierdzonych statystycznie metod (...). Dane obejmujące pozostałą część produkcji łącznej mogą pochodzić z szacunków."

Źródłem pozyskiwania danych przez ministra właściwego ds. rybołówstwa w ww. zakresie są odpowiednie sprawozdania, w tym RRW-22. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż zgodnie z ww. Załącznikiem do rozporządzenia, podmiotami przekazującymi dane statystyczne są: „Zarządy powiatów oraz osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz ich jednostki lokalne, osoby fizyczne, których działalność zaklasyfikowana jest według PKD do działalności w zakresie sekcji A, dział 01, grupy: 01.1 - uprawy rolne, ogrodnictwo, włączając warzywnictwo, 01.2 - chów i hodowla zwierząt, 01.3 - uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana) oraz w zakresie sekcji B, tj. rybołówstwo, włączając działalność usługową chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych (dział 05, klasy: 05.01 i 05.02)". Formą przekazywania danych jest „formularz RRW-22 - zestawienie dotyczące powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli". Wymienione rozporządzenie wskazuje, iż terminem końcowym wykonania obowiązku statystycznego za 2008 r., jest 15 marca 2009 r. Miejscem przekazywania danych w tym przypadku jest Instytut Rybactwa Śródlądowego.

Mając powyższe na względzie, należy wskazać, iż obowiązek statystyczny w zakresie terminowego przedkładania formularza RRW-22, wynika wprost z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2007 w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2008. r. Został on wyłącznie potwierdzony w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 września 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (Dz.U. z 2009r. Nr 147, poz. 1193). Sytuacja nieterminowej realizacji obowiązku statystycznego została uregulowana w art. 57 Ustawy: „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub w innym badaniu statystycznym podlega grzywnie " oraz zgodnie z art. 58: „Kto wbrew obowiązkowi przekazuje dane statystyczne po upływie oznaczonego terminu podlega karze grzywny ". Dane pozyskiwane w ten sposób minister właściwy ds. rybołówstwa wykorzystuje m.in. do formułowania założeń rozwoju sektora rybackiego w Polsce („Program Operacyjny Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" oraz „Strategia Rozwoju Rybołówstwa na lata 2007-2013") jak również dla okresu programowania po roku 2013.

Dodatkowo należy wskazać, iż rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (Dz.U. z 2009r. Nr 147, poz. 1193) było przedmiotem konsultacji społecznych, w trakcie których, szeroko pojęte środowisko rybackie nie podważało konieczności składania formularza RRW-22.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż formularz sprawozdawczy RRW-22 składa się za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o dofinansowanie. Oznacza to, że jeżeli wnioskodawca, zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie w roku 2009 w ramach środka 2.2 Działania wodno-środowiskowe w zakresie wsparcia i wykorzystania tradycyjnych lub przyjaznych środowisku praktyk i technik w chowie i hodowli, o których mowa w powyższym rozporządzeniu, jest zobligowany posiadać potwierdzenie złożenia formularza RRW-22 za rok 2008. W innym wypadku beneficjent będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie w latach 2011-2015 jeżeli złoży wniosek o dofinansowanie do 30 września 2010, przy czym warunkiem koniecznym uzyskania pomocy będzie dołączenie potwierdzenia złożenia formularza sprawozdawczego RRW-22 za rok 2009.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com