europarlament.gifKonieczna jest natychmiastowa pomoc dla unijnego mleczarstwa pogrążonego w poważnym kryzysie. Dlatego na nadzwyczajnym posiedzeniu posłowie z komisji rolnictwa spotkali się z Komisarz Mariann Fischer Boel, która przedstawiła konkretne działania podjęte przez Komisję Europejską. Kryzys finansowy przyniósł spadek popytu, a ceny spadły o połowę od 2007 roku. 22 października br. Parlament Europejski wydał opinię w sprawie pomocy dla rolników. 

 

W połowie września Parlament przyjął rezolucję popierającą wykorzystanie środków finansowych Wspólnej Polityki Rolnej na walkę z kryzysem mlecznym. Posłowie zażądali również trzystu milionów euro na bezpośrednią pomoc dla najbardziej poszkodowanych rolników. W poniedziałek, komisarz Boel poinformowała, iż Komisja Europejska może przeznaczyć na ten cel 280 milionów euro. Większość posłów zaakceptowała propozycję komisarz Boel. Komisja Europejska chce, by kraje UE-27 wykorzystały na restrukturyzację swoich sektorów produkcji mleczarskiej pieniądze przeznaczone na opłaty za przekroczenie dopuszczalnych limitów produkcji mleka. Suma ta w normalnych warunkach trafia do budżetu Unii Europejskiej. W wypadku poważnych zakłóceń na rynku mleka, Komisja mogłaby szybko i bez zgody Parlamentu przyjmować rozwiązania stabilizujące. Taka zasada obowiązuje już w innych sektorach gospodarki UE. Pomysł nie podoba się dużej części posłów, gdyż osłabia mechanizm demokratycznej kontroli instytucji UE.

informacja opracowana na podstawie komunikatów prasowych Komisji Europejskiej 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com