ryby07-13.jpgMając na uwadze postulaty zgłaszane wojewódzkim izbom rolniczym przez branżowe organizacje rybackie oraz indywidualnych producentów ryb w sprawie kryteriów dostępu określonych dla beneficjentów pomocy finansowej w ramach Środka 2.2. „Działania wodno-środowiskowe” Programu Operacyjnego Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013, 20 października br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do resortu rolnictwa o zmianę rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie.

 

W swoim wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego Zarząd KRIR zwrócił się o rewizję art. 10 rozporządzenia MRiRW z dnia 7 września 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 2 - Akwakultura, rybołówstwo śródlądowe, przetwórstwo i obrót produktami rybołówstwa i akwakultury, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" (Dz. U. z 2009 r. Nr 147, poz. 1193) i likwidację nałożonych na rybaków zainteresowanych udziałem w programie obowiązków statystycznych w zakresie sprawozdań dotyczących powierzchni stawów rybnych oraz ilości ryb wyprodukowanych w stawach rybnych i innych urządzeniach służących do chowu lub hodowli.

W opinii samorządu rolniczego uzależnienie możliwości skorzystania z pomocy finansowej oferowanej rybakom w ramach w/w programu od funkcjonujących niezależnie badań statystycznych realizowanych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej ( Dz. U. z1995 r. Nr 88, poz. 439 zm.) jest precedensem ograniczającym w znaczny sposób liczbę potencjalnych zainteresowanych wsparciem. Sprawozdanie RRW-22, bo mowa tu o tym dokumencie, stanowi istotny z naukowego punktu widzenia materiał informacyjno-statystyczny, jednakże trudno zgodzić się z określeniem terminowego składania zestawienia danych produkcyjnych przedkładanych Instytutowi Rybactwa Śródlądowego jako kryterium determinujące zgodność prowadzonej działalności z zasadami dobrej kultury rybackiej, co wynika z obecnego brzmienia pkt. 2 art. 10 omawianego aktu prawnego.

Zwrócić uwagę należy ponadto na fakt, iż termin składania formularza ze statystykami za 2008 rok minął 15 marca, co w kontekście daty ukazania się samego rozporządzenia określającego wymagania natury formalnej dla rybaków stanowiło bardzo istotny element selekcji potencjalnych beneficjentów. Zważywszy bowiem raz jeszcze na termin ukazania się aktu zakładać należy, że w trakcie prac legislacyjnych nad aktem wykonawczym znana musiała być resortowi rolnictwa liczba złożonych do IRŚ sprawozdań producentów ryb. Liczba złożonych sprawozdań w stosunku do ogólnej liczby gospodarstw rybackich w Polsce sugeruje, że informacja na temat kryteriów proceduralnych związanych z pomocą w ramach omawianego programu operacyjnego nie została należycie przekazana środowisku rybackiemu. Fakt niedopełnienia obowiązku złożenia sprawozdań RRW-22 przez większość producentów ryb nie jest dla sektora powodem do dumy, jednakże tak surowe konsekwencje wydają się być rozwiązaniem zbyt daleko idącym i krzywdzącym. Uzasadnienie proponowanej obecnie zmiany stanowiło również załączone do wniosku samorządu rolniczego pismo skierowane w dniu 29 września br. przez Związek Producentów Ryb do Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com