krowy.jpg20 sierpnia br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło odpowiedź na skierowany 3 lipca br. wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie spowodowania zmian w prawodawstwie wspólnotowym w zakresie obniżenia limitu wykorzystania w danym roku kwotowym indywidualnej kwoty mlecznej, którego niewykorzystanie skutkuje zmniejszeniem tej kwoty, do ilości mniejszej niż obowiązująca, tj. 85% oraz możliwości zawieszenia produkcji mleka na okres dwóch lat bez konsekwencji utraty kwoty mlecznej. Poniżej przedstawiamy treść przedłożonego stanowiska resortu rolnictwa w tej sprawie.

 

Zgodnie z przekazanymi w odpowiedzi do samorządu rolniczego informacjami, w lipcu br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Komisji Europejskiej o dokonanie interpretacji sposobu implementacji zmienionego rozporządzeniem Rady (WE) nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. (Dz. Urz. UE L 30 z 31.01.2009, str. l) przepisu art. 72 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych ("rozporządzenie o jednolitej wspólnej organizacji rynku") [Dz. Urz. UE L 299 z 16.11.2007, str. 1, z późn. zm.)] dotyczącego zwiększenia z 70% do 85% ww. limitu produkcji. Po otrzymaniu stanowiska Komisji w przedmiotowej sprawie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekaże stosowną informację.


Odnosząc się do wniosku wprowadzenia zmian w prawodawstwie wspólnotowym w zakresie możliwości czasowego zawieszenia produkcji mleka bez konsekwencji utraty kwoty mlecznej resort rolnictwa stoi na stanowisku, że powyższa kwestia jest uregulowana w art. 72 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007. Zgodnie z cytowanym przepisem, jeżeli osoba fizyczna lub prawna posiadająca kwoty indywidualne przestaje spełniać w dwunastomiesięcznym okresie warunki, o których mowa w art. 65 lit. c) [tj. utraci status producenta w rozumieniu art. 65 lit. c rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007], odpowiednie ilości zostają przekazane do rezerwy krajowej nie później niż dnia 1 kwietnia kolejnego roku kalendarzowego, z wyjątkiem sytuacji, kiedy osoba ta przed tą datą ponownie staje się producentem w rozumieniu art. 65 lit. c). Jeżeli przed upływem drugiego dwunastomiesięcznego okresu, po tym jak kwota została odebrana, dana osoba ponownie staje się producentem, całość lub część kwoty indywidualnej, którą odebrano tej osobie lub podmiotowi, zostaje im zwrócona. Zgodnie z art. 65 lit c) rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 „producent" oznacza rolnika, którego gospodarstwo jest położone na terytorium geograficznym państwa członkowskiego i który produkuje i wprowadza do obrotu mleko lub który przygotowuje się do prowadzenia takiej działalności w najbliższej przyszłości.


Implementację art. 72 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1234/2007 do krajowego porządku prawnego stanowi art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 11, poz. 65). Na podstawie powołanego przepisu, gdy producent nie posiada już statusu producenta, właściwy miejscowo dyrektor oddziału terenowego ARR cofa, w drodze decyzji, indywidualną kwotę mleczną stanowiącą własność producenta. Przedmiotowa decyzja jest wydawana na wniosek producenta, zawierający m. in. uzasadnienie. Natomiast decyzja w sprawie ponownego przyznania indywidualnej kwoty mlecznej temu producentowi jest wydawana na wniosek składany do ww. organu najpóźniej do dnia 31 grudnia drugiego roku kwotowego następującego po roku kwotowym, w którym producent utracił status producenta. Przedmiotowe wnioski składa się na formularzach opracowanych i udostępnianych przez ARR.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com