europarlament.gifZwierzęta w Europie - dzikie, hodowlane i domowe, już wkrótce mogą zostać objęte szeroko zakrojoną, ogólnoeuropejską strategią na rzecz zdrowia. Twórcom projektu przyświecała myśl, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Epizoocje ptasiej grypy, BSE i pryszczycy zagrażają nie tylko zwierzętom. Stwarzają zagrożenie dla ludzi i przynoszą straty gospodarcze. Parlament w oparciu o propozycję Komisji wzywa do ograniczenia transportu zwierząt i kładzie nacisk na poszerzenie zakresu szczepień.

 

W sprawozdaniu posła Janusza Wojciechowskiego (UEN, PL) posłowie zdecydowanie popierają działania na rzecz zwiększenia zakresu szczepień oraz wspierają opracowanie strategii szczepień dla wszystkich możliwych gatunków zwierząt i chorób. W opinii posłów, dla wprowadzenia skutecznego systemu szczepień niezbędne jest zapewnienie gwarancji dochodu właścicielom szczepionych zwierząt, ponieważ mogą mieć oni problemy ze sprzedażą produktów pochodzących od szczepionych zwierząt. Należy zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe, zachęcające do stosowania szczepień, a także zagwarantować, że produkty pochodzące od zaszczepionych zwierząt nie podlegają żadnym ograniczeniom.

Posłowie wzywają Komisję i państwa członkowskie do stosowania wybranych środków zapewniających nieograniczony obrót produktami pochodzącymi od zwierząt szczepionych. Wśród tych środków powinny znaleźć się m.in. zakaz umieszczania na etykietach informacji, że produkt pochodzi od szczepionych zwierząt, skuteczne strategie informowania społeczeństwa o bezpieczeństwie produktów pochodzących od zwierząt szczepionych oraz zawarcie przez rządy, organizacje rolników, organizacje konsumentów, podmioty działające w sektorze handlu i handlu detalicznego porozumień w sprawie swobodnego obrotu produktami pochodzącymi od zwierząt szczepionych.

Nowa strategia zdrowia zwierząt ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu zdrowia publicznego i bezpieczeństwa żywności, zapobieganie i ograniczanie występowania chorób zwierzęcych, zapewnienie swobodnego przepływu towarów i odpowiednich przemieszczeń zwierząt, promowanie praktyk hodowlanych i dobrostanu zwierząt, które zapobiegają zagrożeniom związanym ze zdrowiem zwierząt i minimalizują szkodliwy wpływ na środowisko.

Parlament podkreśla potrzebę wyjaśnienia roli UE, państw członkowskich oraz sektora rolnictwa w finansowaniu przedsięwzięć w zakresie zdrowia zwierząt i wzywa Komisję, aby w debacie nad nowym budżetem popierała rozszerzenie możliwości obecnego funduszu weterynaryjnego. Posłowie uważają, że wspólna polityka w zakresie zdrowia zwierząt jest jednym z najbardziej zintegrowanych obszarów polityki unijnej, dlatego powinna być w większości finansowana z budżetu wspólnotowego.
 
Choroby zwierzęce regularnie trzebią stada hodowlane w niektórych regionach UE wpływając niekorzystnie na gospodarki wszystkich krajów i przynosząc straty hodowcom. Wpływają także na spożycie mięsa i zaufanie konsumentów do sektora hodowlanego. Wirus ptasiej grypy H5N1 nadal występuje powszechnie w Azji i niektórych rejonach Afryki. Kilka lat temu wirus zdziesiątkował stada ptactwa w Niemczech i Holandii. Północne kraje UE dotknął zmutowany wirus powodujący chorobę niebieskiego języka u hodowlanego bydła

Następnym krokiem po przyjęciu sprawozdania posła Janusza Wojciechowskiego będzie przygotowanie przez Komisję Europejską konkretnych wniosków legislacyjnych. Szczegółowy Plan Działań KE oczekiwany jest najpóźniej jesienią 2008.


Źródło: Parlament Europejski

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com