krowa.jpgCzy rzeźnie przewoźne rozwiążą problemy, na jakie napotykają rolnicy w związku z kontuzjami zwierząt –decyzja zależy od MRiRW. W związku z problemami związanymi z ubojem z konieczności Zarząd KRIR wystąpił  na początku czerwca br. do MRiRW o podjecie działań w tej sprawie i uregulowanie zgodnie z przepisami unijnymi,  funkcjonowania tzw. rzeźni przewoźnych. 

 

 

W niektórych państwach członkowskich UE praktykowane jest funkcjonowanie tego typu rzeźni.  Z reguły tego rodzaju działalność ma zastosowanie na obszarach trudno dostępnych, gdzie nie ma możliwości lokalizacji rzeźni stacjonarnych lub odległość do najbliższego zakładu ubojowego jest znaczna. Służą również do uboju zwierząt dzikich fermowych jak jeleniowate (jelenie  daniele, renifery) w przypadku których transport ich do ubojni jest uciążliwy.   Przewoźna rzeźnia funkcjonuje zwykle, jako samodzielne przedsiębiorstwo, zatwierdzone przez właściwy organ urzędowej kontroli żywności. W niektórych państwach natomiast przewoźne rzeźnie są wykorzystywane również do prowadzenia tzw. ubojów z konieczności. Funkcjonują one wówczas zwykle, jako działalność prowadzona w ramach rzeźni stacjonarnej. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Ministra Rolnictwa w tej sprawie

wystąpienie KRIR 

Odpowiedź MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com