logolodzka.gif8 lipca br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, na wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, wniósł do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie działań mających na celu umożliwienie przejęcia przez następcę gospodarstwa rolnego zobowiązań z tytułu przyznanej poprzedniemu właścicielowi rekompensaty z tytułu zaprzestania produkcji mleka, a co za tym idzie praktyczne umożliwienie zakończenia działalności rolnej i ubieganie się przez tych rolników o pomoc finansową w ramach działania „Renty strukturalne” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Zgodnie z art. 23f ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, w gospodarstwie dostawcy hurtowego lub dostawcy bezpośredniego, któremu przyznana została rekompensata, w trzecim roku okresu, o którym mowa w art. 23a ust. 2 pkt 3, Agencja Rynku Rolnego przeprowadza kontrolę, w ramach której ustala spełnienie przez dostawcę warunków określonych w zobowiązaniach, o których mowa w art. 23a ust. 2 pkt 2-4. Przyjęcie przez gospodarstwo mleczne niniejszych wieloletnich zobowiązań stanowi podstawę do otrzymania omawianej rekompensaty. Jednocześnie obligują one do kontynuacji działalności rolniczej przez beneficjenta przez kolejne 3 lata, co m.in. w sposób bezpośredni rzutuje na możliwość zakończenia działalności rolniczej, w szczególności ubiegania się o pomoc finansową w ramach działania „Renty strukturalne” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 czy też, w przypadku następców, analogicznie uniemożliwia w tym okresie przejęcie niniejszego gospodarstwa, a co za tym idzie skorzystania przez niego ze wsparcia w ramach działania „Ułatwienie startu młodym rolnikom”.

W związku z powyższym samorząd rolniczy zwrócił o wprowadzenie do ustawy przepisu zezwalającego na realizację przez następcę zobowiązań wynikających z otrzymania rekompensaty z tytułu zaprzestania w przypadku rolników zainteresowanych w/w działaniami pomocowymi PROW 2007-2013. W opinii Zarządu KRIR inicjatywa taka pozwoli na sprawną kontynuację mechanizmu mającego na celu restrukturyzację sektora mleczarskiego przy jednoczesnym umożliwieniu korzystania przez tych producentów z działań ułatwiających przemianę pokoleniową, w szczególności w gospodarstwach w fazie zmian profilu produkcji. Mając na uwadze zaplanowane w III kwartale uruchomienie w/w działań PROW 2007-2013 Zarząd KRIR wniósł o potraktowanie przez resort rolnictwa sprawy jako pilnej, dzięki czemu rolnicy znajdujący się w omawianej sytuacji mogliby już w najbliższym naborze skorzystać ze wspomnianych form pomocowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com