mrirw.jpgW związku z przekazanym przez Śląską Izbę Rolniczą wnioskiem dotyczącym podjęcia natychmiastowych działań w celu rozwiązania bieżących problemów producentów zbóż, oraz w odniesieniu do decyzji, jakie zapadły 3 września br. w Warszawie podczas obrad Krajowego Forum Zbóż. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 29 września br., zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z prośbą o przedstawienie podjętych przez resort rolnictwa działań w zakresie włączenia zbóż, w kontekście ich certyfikacji, jako biomasy podlegającej dopłatom z tytułu zużycia w sektorze energii odnawialnej. Poniżej przedstawiamy stanowisko resortu rolnictwa w tej sprawie.

W dniu 4 września 2009 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwrócił się do Ministra Gospodarki oraz do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o wyjaśnienie, czy obowiązujące przepisy prawa dają możliwość wydania świadectwa pochodzenia energii odnawialnej dla energii wytwarzanej w wyniku procesu spalania ziarna zbóż. Jednocześnie, Minister Gospodarki został poproszony o przekazanie stosownej interpretacji przepisów prawa Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki oraz sektorowi elektro-energetycznemu. W przypadku braku przepisów przewidujących możliwości uzyskania ww. świadectw, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych możliwie szybko zmieniających obecny stan prawny. W szczególności, Minister podkreślił potrzebę racjonalnego zagospodarowania ziarna zbóż niskiej jakości, które nie może być wykorzystane na cele żywnościowe lub paszowe.

W opinii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi możliwość wykorzystania na cele energetyczne ww. ziarna zbóż jest działaniem korzystnym zarówno dla sektora energetycznego jak też rolnego. Rolnictwo, z racji swej specyfiki, napotyka na problemy z zagospodarowaniem nadwyżek produktów rolnych wytworzonych ponad potrzeby rynku żywności, jak też uzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia, wykorzystanie produktów nieprzydatnych na cele konsumpc. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziela pogląd, iż energetyczne wykorzystanie ziarna zbóż niskiej jakości, które nie może być wykorzystane na cele żywnościowe, przyczyni się do efektywnego wykorzystania tego ziarna, a w konsekwencji stabilizacji przychodów producentów rolnych oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W dniu 12 października br., Minister Gospodarki skierował do konsultacji i uzgodnień międzyresortowy projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii, dostępny również na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki. Nowe rozporządzenie ma na celu doprecyzowanie definicji biomasy oraz usunięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych z zaliczeniem energii wytworzonej w wyniku spalania ziarna zbóż do energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Należy podkreślić, że Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 sierpnia 2008 r., zobowiązuje jednostki wytwórcze do corocznego zwiększania wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego w procesie spalania. W zależności od typu instalacji oraz wielkości jednostki wytwórczej udział wagowy biomasy pochodzenia rolniczego ma wynosić nie mniej niż 20-25% w roku 2010, natomiast do 2017 r., 60-100% w ogólnej ilości biomasy dostarczonej do procesu spalania. Doprecyzowanie definicji biomasy umożliwi rolnikom sprzedaż zbóż nieprzydatnych na cele żywnościowe do przedsiębiorstw energetycznych, które poprzez uzyskanie świadectw pochodzenia będą mogły zwiększyć możliwości realizacji nałożonych zobowiązań.

Zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 1997 r., Prawo energetyczne, świadectwa pochodzenia dla energii wytwórczej w odnawialnych źródłach energii wydawane są przedsiębiorstwom, jako dowód wypełnienia obowiązków w zakresie wytworzenia określonej ilości energii ze źródeł odnawialnych. Świadectwa te mogą być towarem zbywalnym na Towarowej Giełdzie Energii lub w umowach jednostronnych, pod warunkiem, że podmiot je oferujący ma ich wystarczająco dużą ilość.

Korzyści dla producentów zbóż, po wejściu w życie ww. projektu rozporządzenia, będą wynikały z uruchomienia nowego kierunku zbytu ziarna zbóż. Należy jednocześnie mieć na uwadze fakt, iż podstawowym miernikiem oceny ziarna oraz ustalania ceny będzie jego wartość energetyczna porównywana z wartością energetyczną i ceną podstawowego surowca w energetyce, którym jest węgiel energetyczny.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com