W dniu 21 grudnia 2022 r., Zarząd KRIR realizując wniosek przyjęty podczas XIV posiedzenia KRIR V kadencji, które odbyło sie 1 grudnia 2022 r., wystąpił do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka w sprawie uruchomienia interwencyjego skupu kukurydzy przy współudziale podmiotów prywatnych.

Ocenia się, iż na wschodzie i południowym wschodzie kraju zaawansowanie zbiorów wynosi około 70%. Znaczne zaawansowanie zbiorów spowodowało spore nasycenie rynku kukurydzą i wyraźne spadki cen.

Biorąc pod uwagę potrzebę ustabilizowania rynku kukurydzy Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy przez Polski Holding Spożywczy (Krajowa Grupa Spożywcza) przy współudziale podmiotów prywatnych, które już w obecnym okresie posiadają do tego typu przedsięwzięcia odpowiednią infrastrukturę techniczną oraz odpowiednie zaplecze maszynowe i magazynowe. Pomoc podmiotów prywatnych Polskiemu Holdingowi Spożywczemu, który technicznie nie jest na to w obecnym okresie przygotowany bezpośrednio przyczyni się do zdjęcia nadmiaru ziarna z rynku i pozwoli ustabilizować jego cenę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com