rolnictwoZarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do Wicepremiera Kowalczyka w sprawie problemu z prawidłowym funkcjonowaniem aplikacji, który uniemożliwia złożenie wniosku o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

W aplikacji występuje ograniczenie funkcjonalności, szczególnie w godzinach między 8:00 a 15:00 co wynika z faktu, że w tym czasie funkcjonuje zdecydowanie większość placówek doradczych, wspomagających rolników w poprawnym  wypełnieniu wniosku. Okres intensywnych prac polowych, związane z dotrzymaniem terminów agrotechnicznych, brak możliwości „zaciągnięcia” danych z ARiMR z powodu prac technicznych (takie komunikaty pojawiły się zwłaszcza w ostatnich dniach) - uniemożliwiają złożenie wniosku w wyznaczonym terminie. Mimo, że od tygodnia sytuacja nieco się poprawiła, to jednak nie na tyle aby wszyscy rolnicy, a zwłaszcza posiadający zwierzęta mogli poprawnie złożyć wniosek.

Ważne jest, aby rolnicy mieli więcej czasu na złożenie wniosku. W związku z tym poprosiliśmy o  wydłużenie terminu na złożenie wniosku co najmniej o 14 dni.

Analogicznie konieczne jest wydłużenie naboru wniosków prowadzonego przez ARiMR o przyznanie pomocy finansowej w zakresie wsparcia finansowego dla gospodarstw, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w gospodarstwie rolnym w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi z 15 listopada na co najmniej 30 listopada (proces otrzymania protokołu lub kalkulacji strat suszowych trwa, a jest to załącznik konieczny). Należy dodatkowo podkreślić, że rolnicy aktualnie wykonują prace polowe (zimowa orka, wywóz nawozów naturalnych, wapnowanie pól, siew).

Ważne jest, o co wnioskował samorząd rolniczy we wcześniejszym piśmie, aby pomoc ta przyznawana była dla gospodarstwa które doznało starty z powodu suszy (żeby nie wykluczała osób samotnych prowadzących gospodarstwa rolne).

Byłoby łatwiejsze dla rolników, gdyby była możliwość składania wniosków o szacowanie strat suszowych nie za pomocą „profilu zaufanego” a za pomocą e-wniosku, podobnie jak np. wnioski obszarowe. Profil zaufany jest narzędziem wykorzystującym dane wrażliwie i stanowi szczególne utrudnienie dla rolników, którzy profilu zaufanego nie posiadają.

Rolnicy oczekują na pilną decyzję Premiera w sprawie wydłużenia terminu składania wniosków o szacowanie szkód powstałych w wyniku suszy.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com