wisnie.jpg5 sierpnia br. w siedzibie resortu rolnictwa w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli producentów owoców i zakładów przetwórstwa owocowo-warzywnego z Podsekretarzem Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Arturem Ławniczakiem. Dyskusja była kontynuacją rozmów podjętych w trakcie analogicznego spotkania, jakie odbyło się 30 lipca, a jej celem było wypracowanie rozwiązania problemów sektora w kontekście tegorocznych dramatycznie niskich cen skupu wiśni. Krajową Radę Izb Rolniczych reprezentował Prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla.

 

Jak podkreślali niemal wszyscy uczestnicy spotkania podejmowane działania naprawcze muszą dążyć do utrzymania dominacji polskiej produkcji w europejskim sektorze owoców. Drastyczna redukcja ilości produkowanych wiśni poprzez likwidację sadów jest, zdaniem  debatujących, rozwiązaniem krótkofalowym, ponieważ powstała luka szybko zagospodarowana zostałaby przez inne kraje, co w konsekwencji nie przyniosłoby wymiernego efektu w postaci trwałego wzrostu cen owoców i przetworzonych produktów.

Prezes ŚIR Ryszard Ciźla stwierdził, że sugerowane przez przetwórców konieczne regulacje rynkowe dotyczące funkcjonowania zakładów musiały by być zaakceptowane przez wszystkie podmioty działające w tym sektorze, a ich przestrzeganie miałoby charakter obligatoryjny. Wśród innych rozwiązań wskazał podjęcie przez ministra rolnictwa działań na forum Unii Europejskiej w celu przyzwolenia grupom producentów rolnych korzystających ze wsparcia w ramach Wspólnej Organizacji Rynku Owoców i Warzyw wstępnego przetwarzania  wyprodukowanych owoców. Odnosząc się do głosów dotyczących konieczności kontraktacji owoców przeznaczonych do przetwórstwa stwierdził, że stosowne umowy powinny być podstawą kooperacji przetwórstwa z grupami producenckimi z gwarancjami odbioru surowca i określeniem ceny minimalnej. W jego opinii bowiem zawierane umowy kontraktacyjne z indywidualnymi producentami rolnymi nie stanowią narzędzia wspomagającego rynek, co wykorzystują dobrze zorganizowane podmioty skupujące negocjujące ceny odbioru owoców przez przetwórców z uwagi na skalę dostaw.

Wśród pozostałych rozwiązań trudnej sytuacji w sektorze wskazywano stworzenie wspólnego systemu jakości , który w kontekście produkcji rolnej opierałby się na dotychczasowym systemie produkcji integrowanej. Idea ta spotkała się z aprobatą zarówno przemysłu przetwórczego jak i przedstawicieli rolników. Zdaniem Prezesa Ciźli wyspecjalizowane gospodarstwa sadownicze nie miałyby problemów z podjęciem kwestii odpowiednich dostosowań do nowych zasad w tym zakresie. System taki dawałby możliwość aplikowania o dodatkowe środków finansowe z Unii Europejskiej, jak również przewagę rynkową i nowe możliwości promocji wyprodukowanych owoców.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com