mrirw.jpgW związku ze zgłaszanymi przez wojewódzkie izby rolnicze postulatami Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem o zmianę przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 28 maja 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla jednostek organizacyjnych prowadzących szkolenia w zakresie obrotu, konfekcjonowania lub stosowania środków ochrony roślin, programów tych szkoleń oraz wzoru zaświadczenia o ukończeniu szkolenia odnośnie kwalifikacji osób prowadzących szkolenia w części dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy.


Szkolenia powszechnie zwane chemizacyjnymi, o których mowa w w/w akcie prawnym, stanowią niezwykle istotny z punktu widzenia prowadzenia produkcji rolnej element doskonalenia zawodowego umożliwiający rolnikom stosowanie środków ochrony roślin w gospodarstwie. Rozumiejąc istotę oraz potrzebę organizowania tego typu szkoleń, zważywszy także na 5-letni okres ważności zaświadczeń o ukończeniu kursu, szkolenia chemizacyjne są stałym punktem oferty edukacyjnej dla rolników wojewódzkich izb rolniczych oraz ośrodków doradztwa rolniczego. Kwestią, która jest obecnie podnoszona, wpływającą bezpośrednio na możliwości kontynuowania tej działalności przez samorząd rolniczy, jest art. 3 ust. 2 przytoczonego wyżej rozporządzenia dotyczący kwalifikacji osób wykonujących zadania szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.  Zgodnie z obowiązującym od 11 czerwca 2008 roku prawem, czynności takie mogą wykonywać jedynie osoby posiadające wykształcenie kierunkowe, co w sposób bezpośredni ma wpływ na koszt organizacji, a więc i uczestnictwa w omawianym szkoleniu ponoszonym przez rolnika. Dodatkowym problemem jest faktyczny brak dostępnej i odpowiednio wykwalifikowanej kadry, która mogłaby zostać zatrudniona przy realizacji szkoleń chemizacyjnych.

Obecnie jednostki organizacyjne zobligowane są przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Roślin i Nasiennictwa do przesyłania do 1 lutego br. danych osób prowadzących szkolenia. Zważywszy na przedstawioną powyżej kwestię, zwracam się do Pana Ministra o pilne podjęcie prac legislacyjnych w celu określenia wymagań, o których mowa, w sposób analogiczny jak miało to miejsce w poprzednim rozporządzeniu regulującym kryteria organizacji szkoleń chemizacyjnych z dnia 26 maja 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 140, poz. 1490). W opinii samorządu rolniczego zakres wymagań w niniejszym akcie w sposób wystarczający zapewniał odpowiednią jakość merytoryczną szkolenia, a zważywszy na programy kursów należy podkreślić, że część szkolenia dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy pozostała w niezmienionym zakresie i wymiarze godzinowym. Nie istnieją zatem powody, aby konieczne były dodatkowe, generujące dodatkowe koszty obostrzenia w przedmiotowym zakresie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com