ziemniaki.jpg Analizując sygnalizowane przez wojewódzkie izby rolnicze problemy rolników dotyczące spełnienia warunków uzyskania dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 19 grudnia br. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego z wnioskiem dotyczącym nowelizacji przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 8 marca 2007 r. w sprawie minimalnej ilości materiału siewnego, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów rolnych i obniżenie tej wartości w przypadku żyta mieszańcowego do 60 kg, a w przypadku ziemniaka do 2000 kg.

 

W opinii samorządu rolniczego proponowana zmiana spowoduje urealnienie przepisów do faktycznie potrzebnej dla prawidłowej obsady w/w gatunków ilości materiału siewnego, zwłaszcza w przypadku zakupu nasion w tzw. jednostkach nasiennych, gdzie producent rolny nabywa już konkretną na dany areał dawkę. Dodatkowo, najczęściej mamy do czynienia z bardzo dokładnym mechanicznym siewem punktowym, w przypadku którego równomierne rozłożenie nasion, łącznie z wysoką „celnością” kwalifikowanego materiału siewnego, powoduje, że nie ma potrzeby zwiększania jego nakładu na 1 ha użytków rolnych. Waga wysiewanego materiału wynika więc z realnego zapotrzebowania, zgodnego z zasadami agrotechnicznymi uprawy, a nie z masy nasion, która często bywa obniżona w stosunku do założeń rozporządzenia, zwłaszcza w latach suchych, gdzie masa ziarna determinowana jest przez niską amplitudę opadów.

Rolnicy zgłaszali do biur wojewódzkich izb rolniczych przypadki, w których Agencja Rynku Rolnego odmawiała wypłat dopłaty ze względu właśnie na nie spełnienie warunków minimalnej wagi materiału wysianego na 1 ha, ponieważ zakupione nasiona żyta mieszańcowego były lżejsze niż standardowa waga ziarna, jaką założono w trakcie konstruowania omawianych przepisów. Podobnie kwestia ta przedstawia się w przypadku ziemniaków, gdzie zniesienie minimalnej średnicy sadzeniaka (5,5 cm) spowodowało, że często rolnicy kupują materiał drobniejszy, z więc lżejszy, jednakże w ilości faktycznie zabezpieczającej odpowiednią obsadę. Sytuacja ma taka miejsce zwłaszcza w przypadku uprawy ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji, gdzie bardziej pożądane są na rynku bulwy o mniejszych rozmiarach.

Jednocześnie, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł o podjęcie działań w celu zobligowania podmiotów oferujących do sprzedaży kwalifikowany materiał siewny do podawania na fakturach i innych dokumentach poświadczających zakup nasion, oprócz ilości jednostek nasiennych, wagi zakupionego materiału wyrażonej w jednostce masy (kg, dt). Nałożenie takiego obowiązku spowoduje, że przedkładane Agencji Rynku Rolnego wraz wnioskiem o stosowną dopłatę dowody zakupu będą zharmonizowane z przepisami regulującymi ich otrzymanie. Obecnie bowiem w wielu przypadkach rolnik, jeżeli ilość zakupionego przez niego materiału kwalifikowanego została poświadczona jedynie w jednostkach nasiennych, w celu uzyskania wsparcia zmuszony jest o wnoszenie do centrali nasiennych o faktury korygujące, co niepotrzebnie wydłuża i komplikuje całą procedurę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com