ogorki.jpgInicjatywa Komisji Europejskiej, mająca na celu odrzucenie specjalnych norm handlowych dla 26 rodzajów owoców i warzyw, jest głównym elementem obecnych starań ukierunkowanych na usprawnienie i uproszczenie unijnych przepisów oraz ograniczenie biurokracji. Dla 10 rodzajów owoców i warzyw, w tym jabłek, truskawek i pomidorów, dotychczasowe normy handlowe będą utrzymane. Jednak nawet w przypadku niezgodnych z normami produktów należących do tej 10-tki, państwa członkowskie po raz pierwszy będą mogły pozwolić na ich sprzedaż w sklepach. Warunkiem będzie oznaczenie takich produktów etykietą pozwalającą na odróżnienie ich od produktów klasy „ekstra”, klasy I i klasy II. Nowe przepisy pozwolą zatem władzom krajowym na dopuszczenie do sprzedaży wszystkich owoców i warzyw, niezależnie od ich wielkości i kształtu.

„Dla krzywego ogórka i bulwiastej marchewki to początek nowej epoki”, powiedziała Mariann Fischer Boel, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. „To konkretny przykład działań na rzecz ukrócenia zbędnej biurokracji. Po prostu nie ma takiej potrzeby, aby tego typu sprawy były regulowane na poziomie UE. O wiele lepiej będzie, jeśli pozostawimy to podmiotom działającym na rynku. Przy obecnych wysokich cenach żywności i ogólnych trudnościach ekonomicznych, konsumenci powinni mieć możliwość wyboru spośród jak najszerszej gamy produktów. Wyrzucanie zupełnie dobrych produktów tylko dlatego, że mają „niewłaściwy” kształt jest bez sensu.”

W trakcie zeszłorocznych negocjacji nad reformą wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw, Komisja zobowiązała się do ograniczenia zbędnej biurokracji poprzez zniesienie norm handlowych dla tego sektora. 26 produktów, dla których, dzisiejsze głosowanie oznacza zniesienie norm, to: morele, karczochy, szparagi, bakłażany, awokado, fasola, brukselka, marchew, kalafior, czereśnie, cukinia, ogórki, grzyby uprawne, czosnek, orzechy laskowe w łupinie, kapusta, por, melony, cebula, groszek, śliwki, seler naciowy, szpinak, orzechy włoskie w łupinie, arbuzy oraz cykoria liściowa.

Wnioski Komisji przewidują utrzymanie norm handlowych dla następujących 10 produktów, które stanowią 75% handlu UE: jabłka, owoce cytrusowe, kiwi, sałata, brzoskwinie i nektaryny, gruszki, truskawki, słodka papryka, winogrona stołowe i pomidory. Jednak również i te produkty mogą zostać zwolnione przez państwa członkowskie z obowiązku przestrzegania norm pod warunkiem, że będą opatrzone odpowiednią etykietą. Praktycznie oznacza to, że np. jabłka, nawet jeśli nie spełniają norm, mogą być sprzedawane w sklepie, jeżeli byłyby opatrzone etykietą, na której widnieje „produkt przeznaczony do przetworzenia” lub inne równoznaczne sformułowanie.

Komisję czeka teraz oficjalne zatwierdzenie zmian, które ze względów praktycznych wejdą w życie z dniem 1 lipca 2009 r.

Reakcja COPA-COGECA: Komisja Europejska ignoruje interesy europejskiego sektora warzyw i owoców

copa-cogeca_nowe.gif"Komisja Europejska narzuca swój projekt zniesienia norm wprowadzania do obrotu dla owoców i warzyw pomimo sprzeciwu sektora. Preferuje ona swoje własne biurokratyczne i administracyjne interesy oraz interesy niektórych dystrybutorów, ignorując interesy beneficjentów polityki normalizacji " - zadeklarował Pekka PESONEN, Sekretarz Generalny Komitetów Copa i Cogeca.

"Stosowanie obiektywnych parametrów, takich jak jakość i jednorodność pozwala na określenie ceny dla każdej jakości, w jasny i jednolity sposób, od producenta do konsumenta. Wspólnotowe normy wprowadzania do obrotu przyczyniły się również do równowagi w wymianie handlowej, opartej na przejrzystych i uczciwych fundamentach" - dodał Sekretarz Generalny.
"Począwszy od 1 lipca 2009, większość owoców i warzyw wprowadzonych do obrotu nie będzie już podlegała wspólnym regułom. Obawiamy się, iż brak wspólnotowych norm będzie prowadził do ustanowienia przez Państwa Członkowskie norm krajowych oraz że normy prywatne będą coraz liczniejsze, co zapowiada złe funkcjonowanie jednolitego rynku oraz utrudnienia" - podsumował Pekka Pesonen.

 

Źródło: portal Unii Europejskiej oraz komunkaty prasowe COPA-COGECA 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com