ziarno.jpgAnalizując bieżącą sytuację w rolnictwie, a także mając na uwadze postulaty wypracowywane przez wojewódzkie izby rolnicze, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócł się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie działań w celu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany umożliwiającej otrzymanie wsparcia, o którym mowa w tytule niniejszego aktu, przez producentów rolnych uprawiających roślin strączkowe w mieszankach ze sobą oraz w mieszankach z zbożami wymienionymi w §1 ust. 1 przedmiotowej regulacji.

 

Jednocześnie samorząd rolniczy wniósł w tym samym wystąpieniu o rozszerzenie wykazu gatunków roślin uprawnych, o których mowa w rozporządzeniu, o rośliny motylkowate tj. koniczynę (biała, czerwona lub białoróżowa) i lucernę wraz z analogicznym do w/w propozycji zapisem umożliwiającym ich uprawę zarówno w siewie czystym jak i w mieszankach.

W opinii Zarządu KRIR wprowadzenie w życie powyższej zmiany może stanowić pozytywny bodziec, którego efektem będzie zwiększenie powierzchni upraw niezwykle cennych z rolniczego punktu widzenia gatunków roślin. Mając na uwadze właściwości roślin strączkowych i motylkowatych, wymierną korzyścią będzie poprawa wartości odżywczych pasz produkowanych w gospodarstwie i, pośrednio, dochodowości produkcji zwierzęcej. Nadmienić należy także, iż zwiększony udział roślin strączkowych w zmianowaniu wpłynie również na zmniejszenie ilości stosowanych azotowych nawozów sztucznych, co także stanowi wyjście naprzeciw rosnącym cenom środków do produkcji rolniczej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com