truskawki.jpgW związku ze stwierdzonymi problemami rolników dotyczącymi umów do wniosków o otrzymanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystosował wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi pana Marka Sawickiego o pilne odniesienie się do zaistniałej sytuacji. Poniżej szczegóły niniejszego wystąpienia.

 

Na liście zatwierdzonej przez Agencję opublikowanej w Ogłoszeniu Ministra Rolnictwa z 30 maja 2008 roku (Dz. Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 9 z 2008 r) znajduje się bardzo dużo firm skupujących owoce miękkie na terenie całego kraju . Rolnicy producenci truskawek aby otrzymać pomoc zawarli umowę z tymi podmiotami, dostarczają do nich owoce z nadzieję na otrzymanie płatności. Problem pojawił się w chwili przedstawienia tych umów w Biurach Powiatowych ARiMR. W ocenie ARiMR umowy, które otrzymują rolnicy od wielu zatwierdzonych podmiotów skupowych nie spełniają warunków do otrzymania pomocy przejściowej do owoców miękkich. W ocenie rolników wskazane obecnie w procedurach ARiMR wymogi nie były jasno i precyzyjnie określone w polskich przepisach wykonawczych, na których opierali się rolnicy przy składaniu wniosków o płatności do OM Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że rolnicy na obecnym etapie (już po podpisaniu umów i dostarczeniu owoców) z uwagi na niską siłę przetargową w zderzeniu z silnym podmiotem skupującym, nie mają możliwości wyegzekwowania od tych podmiotów umów, które spełniałyby wskazane na tym etapie wymogi Agencji

W Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa w punkcie dotyczącym zatwierdzonych podmiotów skupujących owoce miękkie powinien być zapisany wymóg dotyczący obowiązkowego zawarcia umów przez tych skupujących z I przetwórcą. Część podmiotów skupowych ma takie umowy, ale duża ilość z tej listy skupujących na naszym terenie takich umów nie ma, a mimo to znalazła się na listach zatwierdzonych do skupu.

Szczegółowa instrukcja do wypełniania wniosku na 2008 rok też w sposób precyzyjny nie podała rolnikom do wiadomości, że mogą zawrzeć umowy z zatwierdzonym podmiotem skupującym owoce miękkie, ale tylko z takim który ma zawarta umowę z I przetwórcą. Rolnik okazywałby wtedy do ARiMR umowę przetwarzania owoców i byłaby ona podstawą do otrzymania płatności.

W naszej ocenie z uwagi na brak jasnych zapisów w dokumentach krajowych określających warunki zatwierdzania podmiotów skupowych i szczegółowego wypełniania wniosku o przyznanie płatności , konieczne jest wydanie interpretacji, która uznawałaby wszystkie już zawarte umowy pomiędzy producentami owoców miękkich, a wskazanymi na liście podmiotami skupującymi, oraz jednoznacznie określała wymogi jakie powinny spełniać nowo zawierane umowy pomiędzy tymi podmiotami.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com