buraki_cukr.jpgW dniu dzisiejszym tj. 19 marca br Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z niepokojącymi sygnałami związanymi z sektorem cukrowym, wystosował pismo do ministra Skarbu Państwa pana Aleksandra Grada w sprawie przyszłości przyznanych Polsce kwot produkcyjnych na cukier. Poniżej zamieszczamy treść niniejszego wystapienia.

 

 

Warszawa, 2008.03.19

KRIR/AS/974/08

 

            Pan
           Aleksander Grad
           Minister Skarbu Państwa

 

Szanowny Panie Ministrze,

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych od dłuższego czasu z niepokojem obserwuje sytuację na rynku cukru w Polsce. Z dochodzących do nas informacji wynika, że cukrownie noszą się z zamiarem wystąpienia o dalszą redukcję produkcji cukru o 7%. Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte do 31 marca br. Przyjęcie takiego rozwiązania spowoduje ogólną redukcję produkcji tego sektora o 20%, w konsekwencji czego zaistnieje konieczność importu cukru w celu pokrycia zapotrzebowania krajowego. Nadmienić należy, iż przyznana wcześniej kwota pokrywała wewnętrzne zapotrzebowanie Polski na cukier.
Ideą przyświecającą reformie rynku cukru w Unii Europejskiej było zmniejszenia nagromadzonych zapasów w krajach członkowskich. W obecnym czasie Polska nie posiada już takich zapasów, wobec czego zostaniemy niechybnie zmuszeni do sprowadzania cukru z państw, które jeszcze posiadają takowe nadwyżki. Istnieje ponadto obawa, że w innych krajach unijnych nie nastąpi przewidywany spadek zapasów tego surowca i w następnym roku Wspólnota podejmie nowe decyzje o kolejnej redukcji kwot produkcyjnych na cukier we wszystkich państwach członkowskich, a zatem w Polsce również.
Pragnę zaznaczyć również w tym miejscu, że dalsza redukcja kwoty cukrowej przyznanej Polsce w sposób bezpośredni wpłynie na zmniejszenie areału uprawowego buraka cukrowego będącego, z punktu widzenia prowadzenia zrównoważonego rolnictwa, niezwykle istotną rośliną w płodozmianie, a także spowoduje zamykanie kolejnych cukrowni.
Wobec powyższego, w imieniu samorządu rolniczego zwracam się do Pana Ministra  o nie wyrażenie zgody na dalszą redukcję kwot produkcyjnych cukru w Polsce. W perspektywie bowiem kilku następnych lat sektor ten może się okazać niezwykle opłacalną dziedzina produkcyjną naszego kraju.

 

                                                                                                                                              Z poważaniem

                                                                                                                                        /-/ Wiktor Szmulewicz
                                                                                                                                                        Prezes
                                                                                                                                    Krajowej Rady Izb Rolniczych

 

Do wiadomości:

Waldemar Pawlak – Wicepremier, Minister Gospodarki
Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com