mrirwMinisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ponownie przypomina o ostrzejszych, niż obowiązujące w Unii Europejskiej, wymaganiach w eksporcie produktów pochodzenia roślinnego na rynek rosyjski (głównie owoców i warzyw). Informacje na ten temat były przekazane eksporterom na konferencji 28 listopada ub. r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie spotkania szeroko omówione zostały zgłaszane przez stronę rosyjską nieprawidłowości w eksporcie owoców i warzyw oraz zalecenia dotyczące wdrożenia koniecznych działań zmierzających do ich wyeliminowania.

 Zalecenia związane z bardzo restrykcyjnymi kontrolami służb rosyjskich na granicach obejmowały m.in.: wymagania dotyczące świadectw i procedur fitosanitarnych stosowanych przez Federację Rosyjską, dbałości o spójność dokumentów eksportowych, wdrożenie przez eksporterów procedur kontroli wewnętrznej i powołania pełnomocników do spraw jakości, a także prowadzenia odpowiednich badań laboratoryjnych dotyczących bezpieczeństwa żywności. Szczegółowe wytyczne zostały przekazane eksporterom przez Głównego Inspektora Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz zamieszczone na stronie internetowej PIORiN.

Kwestie wypełnienia rosyjskich wymagań eksportowych w zakresie fitosanitarnym oraz bezpieczeństwa żywności są przedmiotem wspólnych kontaktów z Federacją Rosyjską od 2005 r. Ostatnie rozmowy właściwych służb przeprowadzone zostały w Warszawie w listopadzie 2013 r. Niestety, pomimo pojawiających się na stronie internetowej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzor) komunikatów o zakwestionowaniu przesyłek z Polski, szczegółowe informacje o takich przypadkach nie są przekazywane stronie polskiej. Uniemożliwia to szybkie reagowanie na stwierdzane nieprawidłowości oraz przeprowadzenie kontroli u eksporterów naruszających rosyjskie normy.

Dziś, w godzinach popołudniowych wpłynęło do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo Rossielchoznadzor o zaniepokojeniu niespełnianiem przez eksportowane z Polski produkty pochodzenia roślinnego norm Federacji Rosyjskiej. W przesłanym piśmie nie ma sugestii o planowanych restrykcjach, lecz tylko przypomnienie o koniecznym nadzorze.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa po raz kolejny wystąpił do Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej o niezwłoczne przekazanie szczegółowych danych dotyczących zakwestionowanych partii towarów.

Źródło: MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com