ziemniaki.jpgTraktat Akcesyjny zobowiązywał polskich rolników do stosowania przez 10 lat szczególnych środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się choroby kwarantannowej raka ziemniaka określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 05.08.2004 r. "w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba synchytrium endobioticum", między innymi zakazu uprawy odmian nieodpornych na te chorobę. Badania wykonane przez PIORIN wykazały, że prawie wszystkie stare ogniska tej choroby zostały wyeliminowane i w związku z wygaśnięciem okresu określonego w Traktacie, od 1 maja 2014 r. nie będzie już konieczności stosowania szczególnych środków ostrożności innych niż   dyrektywa Rady_69/464/EWG oraz dyrektywa Rady 2000/29/EWG dyrektywa Rady 2000/29/WE .

Pismo Ministerstwa Rolnictwa i Rozowju Wsi nt. zmian w zasadach uprawy ziemniaka od 1 maja 2014 roku  z  20 grudnia 2013 r. dostępne jest poniżej.

Pismo MRiRW nt. raka ziemniaka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com