ue.jpg7 czerwca br. miało miejsce nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE w Luksemburgu. Celem nadzwyczajnego spotkania ministrów była ocena kondycji ekonomicznej sektora warzyw w państwach członkowskich oraz podjęcie pilnych działań wspólnie z Komisją Europejską, by złagodzić trudną sytuację producentów i konsumentów w UE. Ministrowie rolnictwa (Holandii, Belgii, Polski, Hiszpanii, Danii, Portugalii) przygotowali pisemną propozycję niezbędnych działań, w tym rekompensat dla rolników.
 
 
 
 
 Sytuacja producentów z Unii Europejskiej została dodatkowo pogorszona zamknięciem granic Rosji dla eksportu warzyw i owoców z UE. W związku z tym Komisja Europejska przygotowała propozycję podjęcia szybkich działań, w celu złagodzenia trudnej sytuacji unijnych producentów warzyw w ramach projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, który będzie poddany pod głosowanie 14 czerwca br. na komitecie Zarządzającym WOR.
 
W wyniku dyskusji ministrów w czasie posiedzenia Rady Ministrów UE, wstępna propozycja Komisji Europejskiej została poprawiona. Ministrowie prezentowali jednomyślne stanowisko w zakresie niezbędnej pomocy dla poszkodowanych producentów.
 
Konkluzje:
  • Pomoc będzie przysługiwała wszystkim producentom, dotkniętym kryzysem na rynku, a nie tylko zrzeszonym w Organizacjach Producentów.
  • Proponowany przez KE poziom rekompensat jako 30% średniej ceny z okresu 2007-2010 zostanie podwyższony do poziomu co najmniej 50%.
  • Ministrowie proponowali 90% poziomu strat.
  • Pomoc dla producentów będzie w 100% pochodziła z budżetu UE.
  • Budżet na pomoc doraźną wyniesie około 200 mln euro (ministrowie postulowali kwotę dwukrotnie wyższą).
  • Potrzebna jest poprawa systemu wcześniejszego ostrzegania o zagrożeniach.
  • Przeprowadzenie na poziomie UE kampanii informacyjnej w celu odbudowy zaufania konsumentów do bezpieczeństwa produktów unijnych, zwłaszcza produktów roślinnych.
  • Wniesienie na najbliższy szczyt Unia-Rosja sprawy embarga nałożonego przez Rosję na produkty roślinne z UE (wniosek Polski).
 
 
Polski Minister Rolnictwa zaproponował również modyfikacje zapisów prawnych Rozporządzenia 1234/2007, w celu rozszerzenia zakresu produktów objętych działaniami na wypadek sytuacji kryzysowej, gdyż obecnie dotyczy to tylko drobiu.
 
Źródło: MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com