min_skarbu.jpgPrywatyzacja spółek okołorolniczych na podstawie przyjętej w dniu 17 grudnia 2009 r. przez Ministra Skarbu Państwa „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych” budzi wiele kontrowersji i obaw w środowisku rolniczym. Liczne wnioski i opinie napływające do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych z wojewódzkich izb rolniczych oraz rolników indywidualnych obligują Zarząd KRIR do ponownego poruszenia tej kwestii i wyrażenia stanowczego głosu polskich producentów rolnych. Poniżej przedstawiamy treść kolejnego już wystąpienia samorządu rolniczego skierowane 26 lutego br. do Ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada.

Zarówno Stacje Hodowli i Unasienniania Zwierząt jak i rynki hurtowe przeznaczone zgodnie w/w dokumentem do procesu prywatyzacyjnego stanowią niezwykle ważne ogniwo w organizacji polskiego rolnictwa. To właśnie SHiUZ-y stanowią o sile krajowej hodowli i stymulują rozwój praktycznie całej produkcji zwierzęcej. Rynki hurtowe to strategiczne z punktu widzenia obrotu produktami rolniczymi, w szczególności sektorów owocowo-warzywnego oraz roślin ozdobnych, podmioty wpływające na organizację handlu lokalnego i ogólnokrajowego. O tej wadze niech świadczy ogromna liczba rolników skupionych wokół Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego „Bronisze” czy też Lubelskiego Rynku Hurtowego „Elizówka”, których nieocenione znaczenie w zakresie dostaw żywności do aglomeracji miejskich wrasta biorąc pod uwagę ilość towarów rolnych skupowanych tam przez podmioty eksportujące. Biorąc pod uwagę podejmowane obecnie działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu wzmocnienia ekonomicznej pozycji producentów rolnych w całym łańcuchu żywnościowym funkcja ta tym bardziej zasługuje na szczególną uwagę. Nie zapominać bowiem należy o procesie konsolidacji samych producentów rolnych, jaki postępuje również dzięki rynkom hurtowym. Dlatego też, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych po raz kolejny wyraziił w swoim wystąpieniu niepokój, jaki towarzyszy rolnikom obserwującym rozpoczynający się proces wdrażania w życie założeń „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych”. Zważywszy ponadto na idee towarzyszące budowie sieci rynków hurtowych w Polsce zawarte w II-etapowym Rządowym programie budowy i rozwoju rynków hurtowych, środowisko rolnicze – jako aktywny udziałowiec tego procesu – nie może być pominięte w samym procesie decyzyjnym dotyczącym procesu prywatyzacyjnego.

W dotychczasowych wystąpieniach w przedmiotowej sprawie samorząd rolniczy wskazywał resortowi skarbu m.in. konieczność indywidualnego podejścia do każdej z prywatyzowanych spółek z uwagi na występującą specyfikę i uwarunkowania lokalne. Różnice występujące pomiędzy tymi podmiotami takie jak kondycja finansowa, skala oddziaływania na rynek, zakres prowadzonej działalności czy też struktura akcjonariatu wskazują wręcz na potrzebę zachowania szczególnej ostrożności.

Mając powyższe na uwadze, a także dotychczasowe doświadczenia w zakresie prywatyzacji spółek okołorolniczych i wynikające z nich negatywne konsekwencje zarówno dla dalszego funkcjonowania tych podmiotów, jak również współpracujących z nimi producentów rolnych, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wniósł do Ministra Skarbu Państwa o rozważenie możliwości powołania specjalnych Zespołów Koordynacyjnych Proces Prywatyzacji przy każdej z 12 spółek przewidzianych w opracowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych”, w których pracach braliby udział przedstawiciele rolników-akcjonariuszy spółek, a także izb rolniczych reprezentujących również producentów, którzy sprzedają swoje płody na rynku hurtowym lub korzystają z usług oferowanych przez SHiUZ bez posiadania akcji danej spółki. Jednocześnie zadeklarowana została gotowość uczestnictwa przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych w działaniach takich zespołów oraz merytoryczne wsparcie resortu skarbu przy opracowaniu strategicznych ram ich pracy. Z uwagi na opublikowane już przez MSP ogłoszenia przetargowe na świadczenie usług w procesie zbycia akcji poszczególnych spółek, zapostulowano o potraktowanie postulatu samorządu rolniczego jako sprawy pilnej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com