min_skarbu.jpg22 lutego br. Ministerstwo Skarbu Państwa odpowiedziało na wniosek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 29 stycznia br. w sprawie udzielenia informacji odnośnie zaawansowania procedur związanych z prywatyzacją spółek rolno spożywczych. Resort skarbu poinformował o trwających pracach przygotowawczych, mających na celu wybór doradców odpowiedzialnych za sporządzenie analiz przedprywatyzacyjnych we wszystkich spółkach unasieniania będących pod nadzorem Ministra Skarbu Państwa oraz doradcy, który dokonana analizy przedprywatyzacyjnej i przygotuje prospekt emisyjny dla prywatyzowanego w pierwszej kolejności Warszawskiego Rolno – Spożywczego Rynku Hurtowego S. A. w Broniszach.

 

Zadaniem Ministra Skarbu Państwa jest prywatyzacja spółek, w których Skarb Państwa posiada akcje/udziały. Wykonując to ustawowe uprawnienie Minister Skarbu Państwa inicjuje działania prywatyzacyjne również wobec spółek zajmujących się hodowlą i rozrodem zwierząt czy też podmiotów będących hurtowymi rynkami rolnymi. Biorąc pod uwagę specyfikę spółek działających w branży rolno-spożywczej oraz postulaty zgłaszane przez środowisko rolnicze, Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o wypracowaniu szczególnego sposobu prywatyzacji tych podmiotów. W tym celu został powołany Zespół do spraw opracowania „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych", który tworząc założenia „Koncepcji ..." kierował się oczekiwaniami środowiska rolniczego oraz wzorował się na rozwiązaniach przyjętych w innych krajach europejskich. W toku prac Zespołu odbywały się konsultacje zarówno z różnymi organizacjami reprezentującymi rolników na szczeblu lokalnym i krajowym, w tym Krajową Radą Izb Rolniczych, jak i przedstawicielami samych rolników w radach nadzorczych spółek wskazanych do prywatyzacji w trybie „Koncepcji...". Zebrane sugestie i uwagi miały wpływ na kształtowanie ostatecznej wersji „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych", która w grudniu 2009 roku została przyjęta przez Kierownictwo Ministerstwa Skarbu Państwa.

Zgodnie z postulatami środowiska rolniczego, w założeniach definiujących zasady zbywania akcji/udziałów w drodze „Koncepcji prywatyzacji spółek rolno-spożywczych", zostały wprowadzone mechanizmy zabezpieczające przejęcie akcji/udziałów przez inwestorów zagranicznych, którzy mogliby być zainteresowani wyeliminowaniem polskiej konkurencji, dotyczy to przede wszystkim spółek inseminacyjnych. Przykładem takiego zabezpieczenia jest wprowadzenie 10-letniego okresu ograniczającego obrót akcjami/udziałami do grupy uprawnionych, zdefiniowanych w „Koncepcji Dopiero po upływie wspomnianego 10-letniego okresu dozwolony będzie obrót akcjami/udziałami na zasadach ogólnych. W odniesieniu do spółek hurtowe rynki rolne, chciałbym podkreślić, że beneficjentami preferencji określonych w „Koncepcji ..." są producenci rolni i pracownicy prywatyzowanych spółek, z zastrzeżeniem, iż w przypadku hurtowych rynków rolnych w procesie zbywania akcji Skarbu Państwa w pierwszej kolejności będą realizowane postanowienia statutów regulujące kwestie zbywania akcji, które przyznają pierwszeństwo ich nabycia dotychczasowym akcjonariuszom, w tym operatorom. Zasady „Koncepcji ..." zostaną zastosowane względem akcji nie zbytych w oparciu o regulacje określone w statutach. Dlatego możliwy jest również taki scenariusz, że w procesie prywatyzacji hurtowych rynków rolnych zasady prywatyzacji określone w „Koncepcji..." nigdy nie zostaną zastosowane. Wpływ rolników, producentów rolnych, operatorów na działalność spółek hurtowe rynki rolne będzie uzależniony od ilości posiadanych przez nich akcji, a tym samym praw korporacyjnych przyznawanych poszczególnym akcjonariuszom w zależności od wielkości posiadanego pakietu akcji, zgodnie z zasadami ogólnymi wynikającymi z kodeksu spółek handlowych. W sytuacji zastosowania postanowień „Koncepcji ..." w procesie prywatyzacji hurtowych rynków rolnych w pierwszym etapie można się spodziewać rozdrobnienia struktury własnościowej, która w dalszym etapie będzie podlegać naturalnej konsolidacji. Umożliwieniu pełnej realizacji procesu konsolidacji ma służyć wprowadzenie do „Koncepcji..." 10-letniego okresu ograniczenia obrotu akcjami, o którym mowa powyżej, tylko do kręgu akcjonariuszy.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com