traktor.jpgMając na uwadze inicjatywę obecnej Prezydencji hiszpańskiej w Unii Europejskiej dotyczącej ponownego otwarcia dyskusji na temat Ramowej Dyrektywy Glebowej, 8 lutego br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił stanowisko samorządu rolniczego w tej sprawie polskim resortom rolnictwa i środowiska. W wystąpieniu wyrażony został stanowczy sprzeciw podejmowanej kolejnej już próbie nałożenia na kraje członkowskie UE trudnych do zaakceptowania, zarówno z praktycznego jak i finansowego punktu widzenia, rozwiązań zaproponowanych w projekcie regulacji.

Producenci rolni to grupa społeczna i zawodowa, która w największym stopniu spośród innych jest zainteresowana utrzymaniem gleby w jak najlepszej kondycji. To właśnie jakość i zasobność gleby decyduje w ogromnej mierze o opłacalności prowadzonej działalności rolniczej, a także determinuje możliwości rozwoju produkcji, zmiany jej profilu oraz dostosowania rolnictwa do towarzyszących warunków rynkowych. Dlatego właśnie Zarząd KRIR stoi na stanowisku, iż opinia środowiska rolniczego powinna być w tym zakresie kluczowa dla władz podejmujących decyzję w kontekście rozważanych obecnie dodatkowych obostrzeń w zarządzaniu glebą. Biorąc zwłaszcza pod uwagę obowiązujące już rolników restrykcje związane z użytkowaniem zasobów naturalnych, w opinii Zarządu KRIR dotychczas wprowadzone przepisy w sposób wyczerpujący nakładają na rolnictwo skuteczne narzędzia w walce z degradacją środowiska naturalnego.

Rozwijając tę argumentację Zarząd KRIR wyraził przekonanie, iż obowiązujące obecnie prawodawstwo europejskie, w szczególności Ramowa Dyrektywa Wodna, Dyrektywa Azotanowa, Dyrektywa Siedliskowa i inne, a także przepisy bezpośrednio wynikające z decyzji politycznych dotyczących kształtu Wspólnej Polityki Rolnej, w sposób kompletny stabilizują zrównoważone zarządzanie przez rolników zasobami glebowymi w Unii Europejskiej. Mając powyższe na uwadze, wniesiono do obu ministrów o wzięcie pod uwagę stanowiska samorządu rolniczego w trakcie decydujących dyskusji w tej sprawie na poziomie Unii Europejskiej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com