W dniu 21 stycznia br. w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbył się wykład publiczny prof. Andrzeja Kowalskiego „Agrobiznes a zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej" seminarium miało charakter otwarty oraz było skierowane do środowisk naukowych.  W spotkaniu z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił Bronisław Węglewski - przedsiębiorca rolny posiadający gospodarstwo o powierzchni 600 ha, obecny Wójt Gminy Buczek oraz Delegat KRIR woj. Łódzkiego.

Podczas wykładu prof. Andrzej Kowalski omówił sytuacje ekonomiczną agrobiznesu w Polsce oraz przedstawił dane bilansu handlowego sektora rolno-spożywczego z ostatnich lat. „W ciągu 5 lat naszego członkostwa w UE eksport produktów rolno-spożywczych zwiększył się z 4,0 do 11,3 mld EUR (2,8-krotnie), a import z 3,6 do 9,8 mld (także 2,8 krotnie), natomiast nadwyżka wzrosła 3,3-krotnie z 0,4 do 1,5 mld EUR. Jeszcze szybciej rozwijała się wymiana handlowa z innymi krajami UE. Dostawy żywności z Polski do krajów UE-25 w latach 2003-2005 zwiększyły się o 248% a przywóz do naszego kraju wzrósł o 212%". W przedstawianej prezentacji prof. Kowalski odniósł się również do funkcjonowania łańcucha dystrybucji  żywności. „Rozwój cen w otoczeniu rynkowym był i jest niekorzystny zarówno dla rolników, jak i przetwórców. Wskaźniki wzrostu cen produktów rolnych i cen żywności były i są niższe od wskaźników inflacji i od dynamiki cen środków produkcji dla rolnictwa".

Podsumowując swoje wystąpienie prof. Kowalski zaznaczył - "po akcesji Polski do UE okazało się, że zagrożenia są mniejsze niż wcześniej oceniano, a nasi producenci żywności dobrze wykorzystują szanse, jakie powstały w wyniku otwarcia dużego i zamożnego europejskiego rynku żywności".

Bronisław Węglewski odniósł się do prezentacji, prof. Andrzeja Kowalskiego, przedstawiając wpływ WPR na obszary wiejskie podkreślił istotę dokonanych zmian oraz znaczenie wsparcia finansowego, które ma oczywisty wpływ na pozostałe działy gospodarki krajowej. Ponadto nawiązał do struktury agrarnej rolnictwa a w szczególności do kwestii związanej z funkcjonowaniem małoobszarowych gospodarstw rolnych osiągających poziom żywotności ekonomicznej poniżej wartości 4 ESU. Dyskusje na ten temat podjął prof. Szymański nawiązując do roli socjalnej wymienionych gospodarstw oraz niekorzystnej sytuacji, która w Polsce zaciera obraz czynnego rolnictwa „Większość małych gospodarstw spełnia funkcje  socjalne terenów wiejskich, co skutkuje bałaganem i niezrozumieniem przez opinię publiczną wielu rolniczych kwestii np. KRUS". W odpowiedzi na tak postawione argumenty Bronisław Węglewski przedstawił zakres funkcjonowania KRUS oraz porównał wielkość dofinansowania, jaka ma miejsce w przypadku ZUS a KRUS.  Profesor Tkaczyk pytał o  punkt widzenia a dokładniej o prezentowane stanowisko samorzadu rolniczegow ramach przyszłości WPR. W tej kwestii Bronisław Węglewski, jako ekspert KRIR uczestniczący w posiedzeniach Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli podkreślił znaczenie udziału WPR w budżecie Unii Europejskiej - w obecnej debacie jest to najistotniejszy element naszego stanowiska, w świetle nowych wyzwań stawianych przed rolnictwem musimy utrzymać budżet na obecnym poziomie, kolejnym krokiem jest oczywiście podział tych środków możliwie najkorzystniej dla Polski - powiedział Bronisław Węglewski.

Ponadto dyskusja dotyczyła rynku rosyjskiego, chińskiej produkcji oraz możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com