ministerstwo_srodowiska.jpgW dniu 4 stycznia br. na wniosek Zarządu Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych w Bydgoszczy, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska z wnioskiem dotyczącym podjęcia stosownych działań w celu ograniczenia nadmiernej populacji bobrów w Polsce. Poniżej przedstawiamy treść wystąpienia w tej sprawie.

W związku z kierowanymi do Krajowej Rady Izb Rolniczych przez rolników, przedstawicieli spółek wodnych oraz jednostek administrujących urządzenia gospodarki wodnej i melioracji, wnioskami dotyczącymi licznych szkód spowodowanych na terenie całego kraju przez nadmierną populację bobrów. Zarząd KRIR zwrócił się do Macieja Nowickiego Ministra Środowiska z wnioskiem o podjęcie stosownych działań w celu ograniczenia nadmiernej populacji bobrów w Polsce.

Nadmierna populacja tego gatunku w naszym kraju przyczynia się do częstego podtapiania terenów i gruntów użytkowanych rolniczo, aktywność bobrów doprowadza do podkopywania grobli, osłabiania wałów przeciwpowodziowych, niszczenia stawów rybnych, blokowania przepustów drogowych i przepływów, co wielokrotnie kończy się zalaniem upraw rolniczych. Ponadto bobry niszczą roślinność nabrzeżną w szczególności drzewa a ich działalność corocznie powoduje wielomilionowe straty w gospodarce narodowej. To tylko nieliczne z najbardziej uciążliwych rezultatów tworzonych przez nie siedlisk, zauważalny wzrost populacji doprowadza do kolonizacji nowych obszarów to z kolei będzie stwarzać nowe problemy oraz poszerzać skalę obecnych.

W ocenie Zarządu Wojewódzkiego Związku Spółek Wodnych w Bydgoszczy opracowane przed wieloma laty (w latach siedemdziesiątych i późniejszych) - liczne dyrektywy unijne (Dyrektywa IV i załącznik II Dyrektywy Siedliskowej, Dyrektywa 92/43/EWG z 21.05.1992r. i inne) - odnośnie ochrony gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, były już korygowane w załącznikach, w odniesieniu do aktualnej sytuacji, realnych wymogów i potrzeb wynikających też z innych, nie mniej ważnych aktów prawnych. Niestety przeprowadzone do tej pory zmiany nie dotyczyły bobra (Castor fiber), którego przed dziesiątkami lat, jako zwierze na wymarciu - objęto masową introdukcją i ustawową ochroną w kraju ( nowelizowaną już kilkakrotnie ustawą RP, o ochronie przyrody, Dz.U nr 151/2009, poz. 1220).

Wieloletnia ochrona bobrów oraz zasiedlenie tym gatunkiem całego kraju spowodowały, że corocznie szkody i straty dokonywane przez w/w gryzonia w szeroko rozumianej gospodarce wodnej, drzewostanach, rolnictwie i wielu innych działach gospodarki - zmuszają pilnie do radykalnego ograniczenia istniejącej populacji oraz wycofanie ochrony bobra, na co najmniej 10 lat.

Kosztowne i skomplikowane ponadto, procedury odszkodowawcze oraz opóźnione i mocno, ułamkowe odszkodowania należne tylko i wyłącznie właścicielom gruntów nie uwzględniają utraty przyszłych korzyści poszkodowanego a mimo to sięgają już setek tysięcy złotych a nawet milionów w niektórych województwach.

Przeniesienie ustawowo bobra do zwierzyny łownej, (o co wielokrotnie już wnioskowano) z wielu względów, przy obecnej sytuacji prawnej wydaje się przez kilka najbliższych  lat nie możliwe. Natomiast inne sposoby ograniczenia populacji bobrów np. wysiedlenie za darmo do innych krajów nie uzyskują zainteresowania.

Dotychczasowe metody i sposoby na prewencje i zrównoważony rozwój, ochronę wód, gruntów rolnych, rolnictwa i środowiska wobec bobrów - nie gwarantuje poprawy. Rolnicy mogą utracić dopłaty unijne, ze względu na niszczone podglebie, drzewostan owocowy oraz zalewane i podtapiane użytki rolne.

Mając powyższe na względzie oraz rozpatrując występującą problematykę, liczne interwencje i skargi oraz szkody i straty a w szczególności wnioski poszkodowanych, Zarząd KRIR zwrócił się do Macieja Nowickiego Ministra Środowiska z wnioskiem podjęcia stosownych działań w przedstawionym powyżej zakresie.

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com