apteka.jpgW odpowiedzi na wystąpienie Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przeciwko ograniczaniu asortymentu leków w punktach aptecznych, a co za tym idzie ograniczaniu ich dostępności dla pacjentów z terenów wiejskich oraz przeciwko planom likwidacji punktów aptecznych w niedalekiej przyszłości, resort zdrowia w dniu 28 grudnia br. przekazał do Biura KRIR następujące wyjaśnienie.
 
 
 
 
 
 
Podstawowym ogniwem obrotu produktami leczniczymi, zgodnie z art. 68 ustawy - Prawo farmaceutyczne jest apteka ogólnodostępna, a prowadzenie tego obrotu, zgodnie z ar. 70 ww. ustawy w punktach aptecznych jest swego rodzaju wyjątkiem od ogólnej zasady. Tym samym asortyment leków z założenia jest mniejszy w punkcie aptecznym niż w aptece, także z uwagi na mniejsze wymagania co do warunków i personelu. W punktach aptecznych może być prowadzony obrót jedynie ściśle określonymi produktami leczniczymi, które zostały obecnie określone (zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym art. 71 ust. 3 pkt 2 ustawy - Prawo farmaceutyczne) w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2009 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz. punktach aptecznych (Dz. U. Nr 171, poz. 1335). W przedmiotowej sprawie należy przede wszystkim mieć na uwadze to, iż podstawą działań Ministra Zdrowia jest dbałość o bezpieczeństwo zarówno pacjentów jak i leków, dlatego też zgodnie z ww. ustawą, obrót lekami silnie działającymi powinien być kontrolowany. W aptece gwarantem zachowania bezpieczeństwa jest magister farmacji z uzyskanym prawem wykonywania zawodu - tylko on może mieć dostęp do całego asortymentu produktów leczniczych, łącznie z lekami bardzo silnie działającymi oraz lekami z wykazów środków psychotropowych i odurzających. Warto też mieć na uwadze to, iż wykształcenie farmaceuty pod względem zawodowym i posiadanie wiedzy merytorycznej nie jest wszak tożsame z wiedzą nabytą w technikum policealnym, gdzie w wymaganiach dotyczących uzyskania tytułu technika farmaceutycznego nie jest konieczna matura. Zakres tematyczny realizowany w szkołach dwuletnich, często wyłącznie w soboty i niedziele, nie może być porównywany z zakresem kształcenia na poziomie uniwersyteckim. W związku z tym nie można w żadnym przypadku porównywać kompetencji, wiedzy i procesu kształcenia tych dwóch zawodów. Nie da się także porównać poziomu odpowiedzialności tych dwóch zawodów. Nawet w reklamach produktów leczniczych o kategorii dostępności bez recepty lekarskiej (OTC) jest uwaga skierowana do pacjenta, aby swoje pytania i wątpliwości skierował do lekarza lub farmaceuty - nie ma tu wzmianki o technikach farmacji.

Jednocześnie resort zdrowia nadmienia, iż w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych umieszczonych jest około 18 tys. pozycji leków. Jest to bardzo duży asortyment i trudno mówić o niezabezpieczeniu dostępu do leków dla pacjentów z terenów wiejskich.

Jednakże, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z uwagi na konieczność uwzględnienia dopuszczenia do obrotu nowych produktów leczniczych, rozpoczęto prace legislacyjne mające na celu aktualizację przedmiotowego rozporządzenia według stanu ich rejestracji na dzień 31 października 2009 r. Tak jak każdy projekt aktu prawnego, przedmiotowe rozporządzenie będzie przedmiotem uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych, w trakcie których każdy zainteresowany będzie mógł w przewidzianym terminie złożyć swoje uwagi.



Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com