silosy.jpg Mając na uwadze konieczność wzmacniania procesu konsolidacji producentów rolnych poprzez promowanie odpowiednimi przepisami ich działalności, a także zwracając uwagę na kwestie poruszane we wnioskach wojewódzkich izb rolniczych dotyczące praktycznego funkcjonowania grup, 16 grudnia br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie działań legislacyjnych w zakresie zmian w ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych w celu wyłączenia grup producentów rolnych, w przypadku inwestycji związanych z budową silosów i budynków rolniczych, z obowiązku uiszczania należności i opłat rocznych związanych z uzyskaniem decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji stanowiących docelową lokalizację tych obiektów.

 

Wydawanie decyzji, o których mowa powyżej, w myśl art. 5 w/w ustawy, jest właściwością starosty, a wystąpienie o nią związane jest z chęcią przeznaczenia innego niż sensu stricte produkcja rolna użytków wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 2-10.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 11 omawianej regulacji za wyłączenie gruntów nie uważa się wyłączenie z produkcji gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 tj. pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu. Mając powyższe na uwadze, a także rozumiejąc potrzebę ustanowionej prawem ochrony gruntów rolnych cennych z punktu widzenia prowadzonej na nich produkcji, sugerowane obecnie przez samorząd rolniczy rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebie wspierania rozwoju i promowania wśród rolników zakładania grup producentów rolnych bez szkody dla obowiązujących w tym zakresie przepisów. Kwestia ta wpisuje się również w wielokrotnie dyskutowane w trakcie spotkań z Panem Ministrem problemy rynkowe związane bezpośrednio z koniecznością szybkiej sprzedaży przez producentów wytworzonych płodów, bez względu na sytuację ekonomiczną i poziom aktualnych cen, z uwagi na niedostateczną powierzchnię magazynową dla surowców rolnych. W praktyce może mieć to szczególne znaczenie dla grup producentów zbóż oraz owoców i warzyw, w przypadku których termin sprzedaży w sposób bezpośredni determinuje poziom przychodów uzyskiwanych przez rolników.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com