cop15.pngW związku trwającym w Kopenhadze Światowym Szczytem Klimatycznym Komitety Copa-Cogeca podkreślają rolę, jaką mogą odegrać unijne rolnictwo i leśnictwo w walce ze zmianami klimatu, jeżeli wprowadzone zostaną odpowiednie polityki i zachęty. Przewidywane na najbliższe lata zmiany klimatu będą miały negatywny wpływ na plony, hodowlę i lokalizację produkcji, co zagrozi dochodom rolników i spowoduje opuszczanie ziemi w niektórych regionach Europy i świata. 15 grudnia br. w trakcie szczytu to “Dzień rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”  zorganizowany w celu omówienia kwestii zwiększenia wydajności produkcji żywnościowej i walki ze zmianami klimatu oraz opracowania najlepszych strategii i polityk zmierzających do realizacji tych celów.


 
Przemawiając w Kopenhadze Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pekka Pesonen wymienił sposoby, jakie stosuje rolnictwo zarówno w celu dostosowania się do zmian klimatu, jaki i ich łagodzenia. “Możemy m.in. uprawiać nowe rośliny, bardziej odporne na brak lub nadmiar wody, a jednocześnie przyczynimy się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez ulepszone stosowanie energochłonnych środków produkcji, takich jak nawozy. Należy też wspierać opcje łagodzenia zmian klimatu przynoszące wiele korzyści środowiskowych. Na przykład systemy hodowli w oparciu o pastwiska mogą jednocześnie sekwestrować węgiel, chronić bioróżnorodność, przyczynić się do lepszej gospodarki wodnej i zapobiegać pożarom, powodziom i erozji”.

Ian Backhouse, wiceprzewodniczący grupy roboczej Bioenergia Komitetów Copa-Cogeca powiedział również: “Europejskie rolnictwo może zapewnić alternatywę dla paliw kopalnych i produktów ropopochodnych. Może sekwestrować węgiel w glebie i biomasie oraz wzmocnić odporność ekosystemu”. Pan Pesonen ostrzegł jednak, że "bez odpowiednich polityk zmiany klimatu spowodują prawdopodobnie spadek plonów, a więc zmniejszenie produkcji i zatrudnienia, utratę jakości i dużo większe wahania stabilności dostaw i cen". Podkreślił on w związku z tym wagę systemów doradztwa i szkoleń, aby pomóc rolnikom i leśnikom przygotować się do nowych wyzwań. “Najważniejsze są innowacje i rozwój nowych technologii, a na badania w rolnictwie potrzebne są pieniądze” - podkreślił. “Wspólna Polityka Rolna musi zapewnić odpowiednie narzędzia i zachęty, aby rolnicy mogli brać udział w walce z tymi wyzwaniami” - powiedział. Te słowa padły w momencie, kiedy negocjatorzy w Kopenhadze próbują uzgodnić porozumienie, które zastąpi protokół z Kioto.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com