copa-cogeca_nowe.gifW związku z wejściem w życie z dniem 1 grudnia br. traktatu z Lizbony, który da eurodeputowanym większe uprawnienia w procesie decyzyjnym dotyczącym rolnictwa UE, Komitety Copa-Cogeca planują bliską współpracę z parlamentarzystami w kwestiach rolnych i w znajdowaniu rozwiązań na wspólne problemy. Przewodniczący Komitetu Copa, Padraig Walshe podkreślił: “W czasie ożywionych debat dotyczących przyszłości WPR po 2013 roku oraz rewizji unijnego budżetu, Komitety Copa-Cogeca walczą w celu utrzymania wspólnej i silnej WPR w przyszłości."

 

Zdaniem Walshe'a "Najważniejsze jest zagwarantowanie stosowania właściwych polityk i zachęt, których celem będzie utrzymanie działalności rolniczej i uniknięcie wyludnienia terenów wiejskich w UE. Potrzebne są wystarczające fundusze, aby Europa mogła sprostać przyszłym wyzwaniom, takim jak walka ze zmianami klimatu oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw żywności po rozsądnych cenach. Europosłowie, w związku ze zwiększeniem ich roli w stanowieniu prawa w dziedzinie polityki rolnej, mają do odegrania ważną rolę i Komitety Copa-Cogeca planują bliską współpracę z nimi w tych dziedzinach”.

Przewodniczący Komitetu Cogeca, Gert Van Dijk powiedział: “Wejście w życie traktatu z Lizbony 1 grudnia pokazuje wolę państw członkowskich stworzenia wspólnej przyszłości jako części konstrukcji europejskiej. Europejscy rolnicy i spółdzielnie mają nadzieję na pełną współpracę z eurodeputowanymi i wszystkimi instytucjami UE”.

Traktat z Lizbony wprowadza zmiany w obecnych traktatach WE i UE, jednak ich nie zastępuje. Udostępnia on Unii stosowne ramy prawne oraz narzędzia niezbędne do stawienia czoła nadchodzącym wyzwaniom i spełnienia oczekiwań obywateli. Traktat lizboński zapewnia obywatelom Europy wpływ na bieg spraw europejskich, a ich podstawowe prawa będą ujęte w formie Karty. UE będzie miała lepsze podstawy, aby spełniać oczekiwania w dziedzinach energetyki, zmian klimatu, przestępczości transgranicznej oraz imigracji. Ponadto nowy traktat pozwoli UE przemówić silniejszym głosem na arenie międzynarodowej.

Najważniejsze ulepszenia obejmują:

  • pogłębienie demokratycznego, otwartego i odpowiedzialnego charakteru Unii – Parlament Europejski i parlamenty krajowe będą miały teraz większy wpływ na proces decyzyjny UE, zaś obywatele będą mieli prawo wiedzieć, jakie decyzje podejmowane są przez ich ministrów na szczeblu UE. Wszyscy obywatele Europy będą mieli możliwość wpływu na projekty legislacyjne UE.
  • skuteczniejsza Unia – dzięki sprawnym i wydajnym instytucjom. Między innymi dzięki szybszemu i spójniejszemu procesowi decyzyjnemu w zakresie porządku i bezpieczeństwa publicznego wzrośnie potencjał Unii w zwalczaniu przestępczości, terroryzmu i handlu ludźmi.
  • poszerzenie praw Europejczyków – wartości i cele Unii będą sformułowane przejrzyściej niż dotychczas. Karta praw podstawowych uzyska status prawny na równi z traktatami UE.
  • wiodąca rola na arenie międzynarodowej – stworzono nowe stanowiska jako element działań w kierunku większej spójności między poszczególnymi aspektami polityki zewnętrznej UE, takimi jak dyplomacja, bezpieczeństwo, handel i pomoc humanitarna.
 

Źródło: komunikat prasowy Komitetów Copa-Cogeca oraz komunikat prasowy Komisji Europejskiej
 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com