ksow.jpgW dniu 27 października br. odbyło się podsumowanie konkursu „Przyjazna Wieś” ogłoszonego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury realizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Do udziału w konkursie zostali zaproszeni wszyscy beneficjenci, którzy zrealizowali projekty infrastrukturalne na obszarach wiejskich współfinansowane z Funduszy Europejskich od 2004 r. Konkurs był realizowany w dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim.
 
 
 
 
 
W etapie I (regionalnym) konkurs przeprowadziło 16 sekretariatów regionalnych KSOW. W etapie II (ogólnopolskim) konkurs przeprowadziła Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA na zlecenie Sekretariatu Centralnego KSOW. Do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowały się projekty, które zajęły I miejsca w konkursach regionalnych. W II etapie powołana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Centralna Komisja Konkursowa na posiedzeniu roboczym w dniu 19 października br. wyłoniła trzech zwycięzców konkursu.

Trzecie miejsce zajął projekt z województwa dolnośląskiego pt. „Centrum Inicjatyw Wiejskich w Ścinawce Górnej”, który został zrealizowany w ramach SPO Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich 2004-2006 Działanie 2.3 „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”.    Przy pomocy tych funduszy unijnych utworzono Centrum łączące w sobie bardzo wiele funkcji w tym: urzędową, informacyjną, promocyjną, szkoleniową oraz społeczną. Jest to miejsce spotkań mieszkańców wsi z szerokim wachlarzem zajeć proponowanych przez świetlicę czy Klub seniora.

Na miejscu drugim uplasował się projekt, zrealizowany w ramach ZPORR 2004-2006, Priorytet 3 Rozwój lokalny, Działanie 3.1 „Obszary Wiejskie”, „Odbudowa przedwojennego Obserwatorium Astronomicznego – Miasteczko Gwiezdne Lubomir” z województwa małopolskiego. Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza w Węglówce rozpoczęło swą działalność w październiku 2007 roku. Obiekt jest współczesną realizacją architektoniczną sprzyjającą ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Obserwatorium stało się częścią większego projektu turystycznego Gminy Wiśniowa przyczyniając się do rozwoju gospodarczego gminy w oparciu o dziedzictwo kulturowe regionu.

Zwycięskie miejsce I zajął projekt „Centrum Edukacji Przyrodniczej wraz z odbudową zabytkowego folwarku w Mniszkach, zrealizowany w ramach SPO Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006, Działanie 2.3 „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego”. Centrum Edukacji na terenie województwa wielkopolskiego na stałe  wpisało się w krajobraz Gminy Międzychód. Turystów przyciągają nie tylko przeróżne warsztaty, promujące stare zwody, ale także jesienne smażenie powideł. Koncepcja projektu opierała się na połączeniu różnych działań z życia społecznego, kulturalnego, edukacyjnego oraz promocyjnego.     

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com