W dniu 10 stycznia 2024 r. Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas II posiedzenia KRIR VII kadencji, które odbyło się 19 grudnia 2023 r., zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego o uregulowanie kwestii dotyczącej wysokości odsetek od czynszów dzierżawnych i odsetek z tytułu zakupu gruntów zarówno dla nowych umów, jak i już wcześniej zawartych.

Obecna sytuacja gospodarcza, związana z inflacją i podwyżkami stóp procentowych, skutkuje istotnym wzrostem rat płaconych przez rolników z tytułu dzierżaw i zakupu gruntów. To zjawisko sprawia, że wiele gospodarstw rolnych boryka się z trudnościami finansowymi, co z kolei utrudnia dalszy rozwój oraz utrzymanie płynności finansowej.

W związku z powyższym, Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o zastosowanie stałego oprocentowania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w wysokości 2%. Takie rozwiązanie pozwoliłoby na stworzenie stabilnych warunków finansowych dla rolników, niezależnie od zmiennych warunków rynkowych oraz gospodarczych.

Pismo KRIR >>>

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com