prow.logo.jpg20 października br. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedłożył resortowi rolnictwa w ramach konsultacji społecznych opinię samorządu rolniczego do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Renty strukturalne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Poniżej przedstawiamy jej treść.

 

Zasadniczym celem wsparcia finansowego realizowanego poprzez działanie „Renty strukturalne”, zarówno w ramach PROW 2007-2013 jak i w poprzedniego okresu programowania na lata 2004-2006, była poprawa struktury agrarnej polskich gospodarstw rolnych oraz przyspieszenie wymiany pokoleniowej na wsi. Biorąc obecnie pod ocenę praktyczną realizację tego założenia w kontekście dotychczasowego wdrażania omawianej pomocy, należy stwierdzić niestety, że z uwagi m.in. na ogromną skalę potrzeb w tym zakresie, działanie to okazało się niewystarczające i w perspektywie sytuacji ogólnej – nieskuteczne.

Co więcej, niedoszacowanie środków finansowych w stosunku do późniejszej liczby rolników zainteresowanych „Rentami strukturalnymi” podzieliło środowisko wiejskie, na co wpływ miała przede wszystkim modulacja wysokości samego wsparcia w poszczególnych okresach naboru wniosków. Wielokrotne kryteriów dostępu jak i zasad przyznawania pomocy w trackie trwania programu rzutowało na decyzje ogromnej liczby producentów, którzy będąc w wieku bliskim 55 roku życia, uzależniali kontynuację swojej działalności od uzyskania renty strukturalnej. Jednakże częste zmiany rozporządzenia wykonawczego wprowadzały zamęt i niepewność wykładni prawa w tym zakresie, na co resort rolnictwa powinien zwrócić uwagę w trakcie prac legislacyjnych.

Przytoczone powyżej kwestie, zważywszy na przedłożony projekt nowelizacji oraz jego uzasadnienie, rzutują obecnie na sensowność wprowadzania tak dużych zmian w zasadach przyznawania pomocy w ramach działania „Renty strukturalne”. W szczególności podana szacowana liczba beneficjentów tj. ok. 6 tys. jednoznacznie przedstawia możliwość faktycznego wpływu tej formy wsparcia na efektywne zmiany w strukturze agrarnej i pokoleniowej polskich gospodarstw rolnych.

Jako reprezentacja środowiska rolniczego, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stoi na stanowisku bezwzględnej potrzeby kontynuacji omawianej formy pomocy oraz wyraża opinię, iż pomimo dokonanej w PROW 2007-2013 realokacji środki zabezpieczone na realizację działania „Renty strukturalne” są niewystarczające, co skutkować będzie dużym rozczarowaniem wielu rolników oczekujących na uruchomienie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa naboru wniosków na to działanie. Zważywszy na proponowane w projekcie uzależnienie przyznania pomocy od miejsca zajętego w rankingu wniosków na podstawie punktacji określonej w załączniku 2 do rozporządzenia - uzależnionej w głównej mierze od wielkości przekazywanego gospodarstwa – uczucie rozgoryczenia towarzyszyć będzie przede wszystkim rolnikom z południowych regionów krajów o dużym rozdrobnieniu gospodarstw, gdzie z praktycznego punktu widzenia gospodarstwa o wybitnej wręcz potrzebie restrukturyzacji zostaną w sposób naturalny sklasyfikowane na odległych pozycjach tej listy.

Zarząd KRIR rozumiejąc intencję towarzyszącą proponowanym w projekcie zmianom kryteriów dostępu działania „Renty strukturalne” PROW 2007-2013 zwrócił jednocześnie uwagę resortu rolnictwa na przytoczone powyżej kwestie i zasugerował rozważenie możliwości ponownego uruchomienia działania na zasadach analogicznych do dotychczas obowiązujących.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com