351118805 275657064832581 8352692861127721818 n1 czerwca 2023 r. odbyło się spotkanie Prezesów Izb Rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robertem Telusem. Szef resortu rolnictwa szczegółowo przedstawił system dopłat do sprzedanego zboża. Zwrócił uwagę, że nie wszystkie jego części uzyskały już akceptację Komisji Europejskiej.

– Zmiany w zakresie wsparcia dla producentów zbóż były wprowadzane po naszych rozmowach, na wniosek rolników protestujących w Szczecinie – podkreślił minister. Zgoda KE dotyczy pierwszej transzy pomocy opiewającej na 29,5 mln euro. W dalszym ciągu nie ma decyzji co do obiecanej kolejnej transzy w wysokości około 40 mln euro, które mają przypaść Polsce z ogólnej puli 100 mln euro. Jak już zapewniał minister obiecana rolnikom pomoc będzie zrealizowana niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej.

Wyjaśniając szczegóły dopłat do sprzedanego zboża szef resortu rolnictwa podkreślił, że dopłata będzie przysługiwała także w przypadku sprzedaży zboża rolnikowi hodowcy. – Producent zbóż może sprzedać zboże hodowcy zwierząt i ubiegać o dopłaty, ale warunek jest taki, że hodowca nie sprzeda tego zboża już dalej – powiedział minister Robert Telus.

Omawiając kwestię pomocy zbożowej szef resortu rolnictwa poinformował również o swoim udziale we wtorkowym posiedzeniu unijnej rady ministrów ds. rolnictwa. – Do 30 maja byłem pewien, że po 5 czerwca decyzja KE dotycząca tymczasowych środków zapobiegawczych w zakresie przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika będzie przedłużona, ale na Agrifish było dużo głosów żeby nie przedłużać. Bardzo mocno w tej sprawie występował również obecny na obradach minister rolnictwa Ukrainy – poinformował polski minister.

Omawiając sprawę dopłat do nawozów minister Telus zapewnił, że pomoc nawozowa będzie na podobnych warunkach jak poprzednia. –  Zmianą jest to, że będzie ona do pierwszych 300 ha – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Odnosząc się do kwestii zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej  minister Telus poinformował, że dopłaty do paliwa rolniczego będą wynosiły 2 zł. –  Stawka będzie taka jak obiecałem – zaznaczył minister.

Podobnie jak w przypadku dopłat do sprzedanego zboża minister szczegółowo omówił możliwości i wysokość kredytów preferencyjnych, o które będą mogli się starać rolnicy. Zaznaczył przy tym, że rolnik, który będzie ubiegał się o taki kredyt musi mieć zdolność kredytową.

Kredyty preferencyjne z oprocentowaniem tylko 2 proc. będą także dostępne dla małych firm skupowych, które skupiły zboże od polskich rolników. – Musimy wspomóc małe firmy skupowe, żeby miały możliwość skupu po tegorocznych żniwach. Kredyty te będą udzielane na 18 miesięcy w wysokości do 40 mln zł. – powiedział szef resortu rolnictwa.

Podczas spotkania z prezesami izb rolniczych minister Robert Telus zapowiedział także zmiany w ekoschematach.  – Pracujemy nad tym, aby wprowadzić ryczałt dla gospodarstw do 5 ha. Chcemy żeby był on na poziomie ok. 220 euro na ha – powiedział minister i dodał, że  – będziemy też wprowadzać zmiany w  ekoschematach dla gospodarstw ekologicznych.

Źródło: MRiRW

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com